Linksys E3000 jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w domu jak i w małej firmie. Linksys E3000 zapewni komfortową pracę w każdym miejscu mieszkania, biura lub domu. Oprócz nowoczesnych technologii jakie zastosowano w Linksys E3000 zadbano także o wygląd. Jednym słowem urządzenie będzie ozdobą oraz zaawansowaną jak na warunki domowe zabawką do konfigurowania ustawień sieciowych. 

 Linksys E3000 – rzut oka na wykonanie

Wygląd, a raczej to czy coś się komuś podoba czy nie, zależy od gustu. A każdemu z nas podoba się coś innego, ale śmiało można stwierdzić, że Linksys E3000 jest ładny. Producent obudował elektronikę czarnym i granatowym plastikiem, a animuszu całości dodaje podświetlenie na przednim panelu.

 

Rysunek 1: przedstawia router Linksys E3000

Oczywiście znajdą się też tacy, którzy uznają wygląd routera za beznadziejny. Dlatego o gustach się nie dyskutuje. Poniżej przedstawiam widok Linksysa E3000 od tyłu: 

 

 Rysunek 2: przedstawia tylny panel routera Linksys E3000

Plastik w urządzeniu jest świecący dlatego trzeba się z nim obchodzić delikatnie podczas czyszczenia. Najlepiej stosować jakiś delikatny materiał. 

Linksys E3000 – co ma a czego nie ma 

Producent chwali się, że jego urządzenie jest idealnym rozwiązaniem do bezprzewodowej rozrywki, jest proste w podłączeniu oraz osiąga duże transfery danych. Spójrzmy zatem na specyfikację techniczną. 

Patrząc na tył Linksysa E3000 widzimy kolejno od lewej strony złącze USB, port WLAN, 4 porty RJ45 (LAN) oraz przycisk restartu i włącz – wyłącz zasilanie. 

Router pracuje w standardach Draft 802.11n, 802.11a, 802.11g, 802.11b, 802.3, 802.3u, 802.3ab. Jak widać przedział jest duży także każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli ktoś posiada starszy komputer z dosyć już leciwą kartą WiFi również nie będzie miał problemu z połączeniem. 

W przypadku wyboru najnowszego standardu czyli 802.11n transfer danych może dochodzić nawet do 300 Mb/s. Wykorzystać również można dwa pasma przenoszenia danych jednocześnie. Jedno może być wykorzystane do połączeń internetowych natomiast drugie do strumieniowania danych do konsoli, xboxa lub innego urządzenia multimedialnego z wykorzystaniem serwera multimediów AV UPnP. Linksys E3000dodatkowo został wyposażony w szyfrowanie danych WPA, WPA2, WEP, co pozwoli zachować anonimowość oraz bezpieczeństwo danych stosując maksymalnie 128 bitowy klucz. 

Do złącza USB znajdującego się na panelu tylnym można podłączyć zewnętrzny dysk twardy. Umożliwi to udostępnianie zapisanych danych innym znajomym. W przypadku kiedy z komputera korzystają najmłodsiLinksys E3000 tak jak i wiele innych urządzeń tego typu daje możliwość zablokowania stron internetowych, które nie powinny być oglądane. 

Dużym plusem Linksysa E3000 są trzy wbudowane anteny, które pracują na dwóch częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. 

Drogo – kupić czy nie? 

Router jest z tzw. wyższej półki więc za takie wyposażenie i wygląd trzeba niestety trochę zapłacić. Przeglądając karty Allegro najtaniej dostaniemy Linksysa E3000 z 469 zł. Jeśli poszukamy trochę dokładniej router można kupić za 437 zł. Oczywiście ceny podane są bez kosztów transportu. 

Podsumowując 

To czy zdecydujemy się podłączyć do sieci kablem czy wolimy połączenie bezprzewodowe dla Linksysa E3000nie robi to żadnej różnicy. Bohater dzisiejszego artykułu radzi sobie z tymi dwiema rzeczami bez problemów. Bezpieczeństwo, szybki transfer danych z wykorzystaniem dwóch pasm przenoszenia 2,4 oraz 5 GHz pozwala na pełne wykorzystanie multimediów w domu. Możliwość dzielenia się danymi dzięki złączu USB powoduje, że aż chce się go mieć. Jedną z większych wad jakie rzuciły się w oczy to szybko rysujący się święcący plastik obudowy.