Jesteś tutaj

Pod koniec grudnia pojawił się na naszym biurku kolejny czytnik e-book. Tym razem pod lupę wzięliśmy model PocketBook InkPad 2. Jak zapewnia producent w najnowszym modelu został zwiększony komfort użytkowania, dzięki wyższej rozdzielczości. Ponadto producent zadbał także o parametry techniczne i o fizyczne klawisze na prawej krawędzi, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z PocketBook InkPad 2.

Czytnik e-book PocketBook InkPad 2 – pierwsze wrażenia

            PocketBook InkPad 2 pojawił się u nas w bardzo niepozornym pudełku. Wewnątrz znajdował się czytnik, przewód USB oraz niezbędna dokumentacja w postaci instrukcji obsługi i warunków gwarancji. 

Urządzenie zostało pokryte z każdej strony czarnym plastikiem, natomiast na tylnej części tworzywem wykonanym z gumy. Ponadto na jednym z brzegów znajdziemy port służący do ładowania akumulatora oraz do przesyłania danych. Warto również wspomnieć, że po prawej stronie wyświetlacza znajdują się dwa klawisze służące do kartkowania czytanych książek.

Czytnik e-book PocketBook InkPad 2 – parametry techniczne

Producent wyposażył PocketBook InkPad 2 w 8-calowy wyświetlacz E Ink Pearl, który wyświetla obraz w rozdzielczości 1600x1200 pikseli. Spory wyświetlacz i spora rozdzielczość pozwalają na wygodne czytanie długich tekstów. Dopasowanie wielkości czcionki na wyświetlaczu sprawia, że nie musimy przełączać stron, tak szybko jak to miało miejsce w starszych konstrukcjach. Według informacji podanych przez producenta PocketBook InkPad 2 jest w stanie pracować na jednym ładowaniu do jednego miesiąca. W naszym przypadku czytnik ładowaliśmy raz - zaraz po rozpakowaniu. Nie rozładował się do końca naszego testu, który trwał około trzech tygodni. 

Czytnik został wyposażony w 4 GB pamięci wewnętrznej, co przekłada się na sporo wolnej przestrzeni na nasze ulubione książki. W przypadku, kiedy zabraknie miejsca można je powiększyć za pośrednictwem karty pamięci microSD o kolejne 32 GB. Warto również wspomnieć o obsługiwanych formatach. Sprawdziliśmy najpopularniejsze formaty między innymi PDF, EPUB, DJVU, DOC oraz graficzne JPEG, BMP, PNG i TIFF. Z żadnym nie mieliśmy problemu. Czytnik jest w stanie odtworzyć, nawet ścieżkę audio w formacie mp3.

Czytnik e-book PocketBook InkPad 2 – zalety i wady

W trakcie naszego testu PocketBook InkPad 2 spełnił swoje zadanie. Urządzenie bardzo dobrze leży w ręku, a wspomniane klawisze do przerzucania stron to rewelacyjne rozwiązanie. Oczywiście pojawiła się może nie wada, ale pewna niedogodność. Uruchomienie urządzenia sprawia czasami kłopot. Wyświetla się ekran startowy lub po dłuższym przytrzymaniu przycisku uruchamiającego stan uśpienia. W pierwszej chwili czytnik sprawiał wrażenie uszkodzonego.

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć to bardzo uboga instrukcja obsługi samego PocketBook InkPad 2. Osoby mające styczność z tego typu urządzeniem mogą nie wiedzieć w jaki sposób dokładnie funkcjonuje wyświetlacz E Ink. Producent powinien nieco poszerzyć opis.

Czytnik e-book PocketBook InkPad 2 – czy warto kupić?

            PocketBook InkPad 2 to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pochłaniają książki w dużym tempie. Dzięki takiemu rozwiązaniu problem z magazynowaniem książek znika. Jednak największym plusem tego modelu są klawisze na prawym brzegu do przerzucania stron oraz rozdzielczość ekranu, która pozwala na zmieszczenie sporej ilości tekstu w przeciwieństwie do starszych konstrukcji. 

Podsumowanie

            Opisywany czytnik został wykonany z materiałów, które sprawiają wrażenie bardzo solidnych. W trakcie używania czytnika należy w pewnych momentach uzbroić się w cierpliwość, gdyż potrafi się nieco przyciąć, ale możliwości jakie oferuje PocketBook InkPad 2 w zupełności zaspokoją oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających.