Iomega StorCenter ix2 Network Storage Cloud Edition – całkiem długa nazwa prawda? Długa, ale doskonale oddająca możliwości jakie posiada to urządzenie. Iomega StorCenter ix2 to idealne rozwiązanie do zastosowań domowych i niewielkich firm, gdzie przechowywanie cennych danych to absolutna konieczność. Połączenie z globalną siecią, dwa dyski twarde wewnątrz, solidne wykonanie to tylko kilka zalet sieciowej pamięci masowej jaką jest Iomega StorCenter ix2 Network Storage Cloud Edition.
Pierwsza wrażenia...
Po dostarczeniu urządzenia przez kuriera do naszej redakcji od razu można było wyczuć, jeszcze przed odpakowaniem, że wewnątrz paczki jest kawał solidnego urządzenia. I w rzeczywistości tak było. W opakowaniu producent dostarcza oprócz dysku kabel zasilający z wtyczką na polski rynek oraz wtyczkę angielską, instrukcję i płytę z oprogramowaniem. Po wypakowaniu urządzenia z kartonu i podłączeniu byliśmy pod wrażeniem samego wyglądu. Obudowa StorCenter ix2 została wykonana ze szczotkowanego, czarnego aluminium. Przód i tył urządzenia zostały wykonane z wysokiej jakości czarnego plastiku. Całość komponuje się idealnie. Zarówno z prawej jak i lewej strony dysku zostało wygrawerowane logo producenta – Iomega. Ponadto na przednim panelu StorCenter ix2 producent umieścił dwa przyciski oraz jeden port USB 2.0. Na tylnej części dysku znajdziemy dwa porty USB 2.0, jedno złącze RJ-45, przycisk reset oraz miejsce na podłączenie kabla zasilającego.
Pozostając cały czas w kwestii wyglądu urządzenia warto dodać, że wszystkie elementy połączeniowe są wykonane bardzo solidnie, nic nie trzeszczy i nie hałasuje nawet przy delikatnym potrząsaniu urządzeniem. Dysk nie posiada powierzchni wykonanej z plastiku nazywanego piano black, na którym za każdym razem zostają ślady palców i tutaj dajemy dużego plusa. Niewątpliwie na plus zasługują także nóżki na spodzie urządzenia, które zapobiegają przesuwaniu się nawet na śliskich powierzchniach biurkowych.
Przyszedł czas na pierwsze uruchomienie po nacieszeniu oka wyglądem. I tutaj wielkie zaskoczenie. Praca dysku okazała się dosyć głośna, ale o tym nieco później. Samo uruchomienie StorCenter ix2 trwa dosyć krótko i nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych umiejętności poza podłączeniem zasilania i wpięcia kabla sieciowego do routera.
Zaglądamy do środka Iomega StorCenter ix2 Network Storage Cloud Edition
Nie wiem jak Wy, ale my nie mogliśmy się oprzeć pokusie otwarcia całej obudowy. Wewnątrz znajdują się dwa dyski 3,5 cala. Mocowanie jest bardzo proste. Wyciągnięcie dysków z obudowy składa się w praktyce na odkręceniu czterech śrubek. Dwie na każdy z dysków. Po odkręceniu wystarczy złapać za uchwyty znajdujące się na tylnej części urządzenia i delikatnie pociągnąć. Dyski wychodzą z kieszeni bez żadnych oporów. Montaż dysków jest równie prosty. Wewnątrz znajdują się dwa dyski Seagate Barracuda o pojemności 2 TB. Dyski obracają się z prędkością 5900 obrotów na minutę.
Możliwości systemowe Iomega StorCenter ix2
O montażu dysków wewnątrz obudowy nie można powiedzieć zbyt wiele. Czynność jest na tyle banalna iż poradzi sobie z nią nawet laik. Jednak w kwestii możliwości programowych dysku Iomega można napisać dużo. Możliwości jakie dostarcza nam producent zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. W celu zrządzania zawartością dysku wystarczy zainstalować oprogramowanie dostarczone wraz z dyskiem lub zalogować się korzystając z przeglądarki internetowej. My postanowiliśmy skorzystać z tej drugiej metody. Po wpisaniu adresu IP wyświetla się poniższe okno.
W głównym oknie mamy do dyspozycji opcję przeglądanie wspólnego udziału w dysku oraz zawartość wspólnej części dysku. W celu zarządzania zawartością po zalogowaniu należy kliknąć na ikonę klucza w górnym prawym rogu. Po zalogowaniu ukaże nam się kolejne okno, w którym mamy do dyspozycji sporo funkcji.
Menu zostało podzielone w tradycyjny sposób. Z lewej strony mamy kategorie, którymi można zarządzać natomiast z prawej strony okna pojawiają się funkcje dostępne ze wskazanej kategorii. Dla przedstawienia pełnej funkcjonalności dysku umieściliśmy poniżej wszystkie dostępne funkcje wybierając z lewego menu kategorię – wszystkie funkcje.
W naszej recenzji skupimy się na najbardziej istotnych elementach gdyż opis wszystkich funkcjonalności Iomega StorCenter ix2 Network Storage był by bardzo długi. Licząc od góry w pierwszej kategorii – Wspólne producent umożliwia nam tworzenie grup, tworzenie udziałów oraz użytkowników. Najistotniejszym elementem z wymienionych są udziały. W tym miejscu przypisujemy powierzchnie dyskowe do dyspozycji wybranego użytkownika.
Kolejnym elementem w lewym menu jest Usługa chmury. W ostatnim czasie bardzo popularna i reklamowana usługa technologiczna umożliwiająca przechowywanie danych oraz dostęp do nich z każdego miejsca na świecie. Ponadto usługa chmury umożliwia przeglądanie komputerów z sieci lokalnej, gdzie podłączony jest StorCenter ix2. Chmura może znajdować się na urządzeniu użytkownika lub na urządzeniu innego użytkownika. W trakcie tworzenia Personal Cloud w Iomega StorCenter ix2 Network Storage dostęp do danych mają użytkownicy, którzy zostali zaproszeni do Personal Cloud. Niewątpliwie największą zaletą dysku jest możliwość dostępu do określonego udziału poprzez zdalny dostęp przez przeglądarkę internetowej lub dostarczone wraz z urządzeniem oprogramowanie Iomega.
Producent udostępnił także możliwość instalacji dodatkowych aplikacji. Dzięki temu można rozszerzyć funkcjonalność dysku. Dodatkowe aplikacje dostępne są na stronie przygotowanej przez firmę Iomega. W kategorii system dostępne są także informacje takie jak rejestr zdarzeń, w którym możemy przeczytać, co dokładnie działo się w trakcie działania dysku. Oprócz tego administrator dysku może przeglądać informacje dotyczące samego systemu o temperaturze pracy itd. W tej samej kategorii mamy dostęp także do powiadamiania o problemach za pośrednictwem poczty e-mail.
Następną kategorią dostępną w lewej części jest Kopia zapasowa. W tym miejscu można ustawić sobie niezbędne funkcje dotyczące tworzenia kopii zapasowych danych naszego komputera. Na komputerach z systemem operacyjnym Mac OS X można ustawić funkcję Time Machine.
Dla osób, które bardzo dużo korzystają z multimediów oraz serwisów społecznościowych producent przygotował kategorię multimedia w skład, której wchodzą takie elementy jak Facebook. Dzięki tej opcji możemy ustawić sobie aktywny folder. Zdjęcia, które będą dodawane do swojego udziału na dysku zostaną automatycznie zapisane także na profilu Facebooka. Ponadto użytkownik ma dostęp także do klienta plików Torrent oraz do serwisu YouTube, którego działanie jest identyczne jak w przypadku Facebooka. Dosyć ciekawym elementem w tej kategorii jest także nadzór wideo. Kamery podłączone do tej samej sieci, co dysk będą zapisywały swoje nagrania. Producent umożliwił użytkownikowi sporą dowolność w konfiguracji. Możliwe jest określenie czasu nagrywania oraz miejsca na zapis danych.
Ciekawą funkcją wydaje się być także serwer multimediów. Działanie serwera polega na skanowaniu folderów w celu poszukiwania multimediów. Po przeskanowaniu możliwe jest udostępnienie zawartości multimedialnej wszystkim użytkownikom globalnej sieci. Serwer multimediów jest przydatną funkcją w przypadku kiedy chcemy udostępniać materiały multimedialne bez pośrednictwa serwis społecznościowych.
Przejdźmy teraz do kategorii Pamięć masowa. W tej kategorii użytkownik ma dostęp do takich funkcji jak tworzenie dysków iSCSI, zarządzenie napędami znajdującymi się w Iomega StorCenter ix2 Network Storage Cloud Edition. W przypadku kiedy zaistnieje konieczność podłączenia inne zewnętrznej pamięci masowej użytkownik również ma możliwość zarządzania nową powierzchnią.
Co nam się nie spodobało w StorCenter ix2 Network Storage
Jak już przeszliśmy pobieżny opis niektórych elementów systemu warto napisać, co nam nie przypadło do gustu. Po kilku dniach używania dysku musimy napisać, że prędkość kopiowania z dysku na dysk lokalny to około 32 MB/s do 36 MB/s. Wynik mógłby być lepszy zważywszy na segment w jakim docelowo ma pracować urządzenie (małe biuro). Kolejnym elementem, który sprawił nam problemy jest konfiguracja dostępu spoza sieci lokalnej. Nie wiemy kto popełnił błąd w trakcie konfiguracji, ale u nas po kilkukrotnym przeglądaniu ustawień routera było wszystko ok, a połączenia nie uzyskaliśmy do samego końca.
Słowem podsumowania
Iomega StorCenter ix2 Network Storage Cloud Edition jest zdecydowanie rozwiązaniem przeznaczonym do małych biur. Dysk znajdzie także miejsce na domowych biurkach dzięki klientom portali społecznościowych czy też dzięki klientowi plików torrent. Jednak nie każdy zdecyduje się na wydatek rzędu 1200 do 1600 złotych.