Do naszej redakcji trafił kolejny NAS firmy Synology. Tym razem jest to model nie najświeższy, ale warto mu się przyjrzeć z racji tego, że oferuje możliwość odtwarzania materiałów wideo z niskich rozdzielczości do wysokich. Czy Synology DS214play poradzi sobie z różnego rodzaju plikami multimedialnymi dowiecie się w dalszej części. Pod lupę weźmiemy także inne elementy jakie są oferowane przez ten konkretny model. Zachęcamy do dalszej lektury Synology DS214play.
Synology DS214play – wygląd
Synology DS214play jak i poprzednie urządzenia, które zagościły na łamach naszego portalu, niewyróżniana się niczym szczególnym. Urządzenie zostało wykonane z czarnego, matowego plastiku z elementami plastiku piano, który znajduje się na przednim panelu. Na przednim panelu znajdziemy diody informujące o pracy urządzenia, port USB, czytnik kart pamięci oraz przycisk uruchamiający DS214play. Na obu bokach NASa znajdziemy wygrawerowane w plastiku logo producenta. Jedną z rzeczy, która z pewnością będzie dokuczała użytkownikom to ślady palców, które zostają na obudowie nawet kiedy dotykamy ją bardzo czystymi dłońmi. Prawdopodobnie spowodowane jest to porowatością plastiku. Widać to na zdjęciach i filmie.
Synology DS214play to także tylny panel, który został wyposażony w dwa porty USB 3.0, port eSATA oraz jeden port gigabit Ethernet. Ostatnią rzeczą, którą znajdziemy na tylnym panelu Synology DS214play jest wentylator.
Synology DS214play – technikalia
Synology DS214play został wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Atom CE5335 z taktowaniem 1,6 GHz każdy z rdzeni. Całość jest wspierana przez 1 GB pamięci RAM DDR3. Wewnątrz urządzenia możemy zamontować zarówno dyski 3,5-calowe oraz 2,5-calowe. Maksymalny rozmiar jaki obsłuży NAS to 12 GB.
Z innych ważniejszych elementów specyfikacji warto wspomnieć o systemie operacyjnym. Całość pracuje pod kontrolą systemu DiskStation Manager 5.1. Producent reklamuje urządzenie jako multimedialne z tego tytułu, że potrafi transkodować materiały wideo do jakości FULL HD. Można sobie pomyśleć: czego chcieć więcej? Jednak po dłuższym przyjrzeniu nie jest tako kolorowo.
Na pochwałę zasługuje „system” montażu dysków w kieszeniach urządzenia. Synology DS214play posiada bardzo łatwe w obsłudze sanki. Dyski twarde wystarczy umieścić pomiędzy dwoma brzegami. Nie ma konieczności przykręcania jak we wcześniejszych modelach.
Na sam koniec dodamy, że Synology DS214play posiada duże możliwości jeśli chodzi o system operacyjny.
Synology DS214play – wady i zalety
Opisywany przez nas model NASa nie wyróżnia się niczym szczególnym od poprzednich modeli testowanych w naszej redakcji. Zaznaczamy mimo wszystko, że jako urządzenie do przechowywania danych DS214play sprawdza się idealnie. Inaczej jest z możliwościami multimedialnymi.
W celu zweryfikowania transkodowania materiałów wideo połączyliśmy serwer multimedialny Video Station. Dodaliśmy do biblioteki kilka pozycji i rozpoczęliśmy oglądanie. Naszym zdaniem jakość się nie zmieniła. Jeśli Synology DS214play ma być prostym w obsłudze urządzeniem to kwestia transkodowania formatów z pewnością wymaga od przeciętnego użytkownika komputera wiedzy większej niż wynika to z opisu.
Kolejnym elementem, który może nieco irytować to głośna praca. W trakcie pracy NAS generuje dźwięki wynikające z drgań. Samo obracanie się dysków nie jest aż tak głośne. Całość postawiona jest na gumowych nóżkach, a mimo wszystko dźwięk nie jest przez nie niwelowany.
W katalogu producenta Synology DS214play znajduje się w dziale firma-dom. Wspominamy o tym gdyż możliwości jakie oferuje sam system operacyjny są także duże, że w warunkach domowych nie sposób ich wykorzystać. Oczywiście należy to zaliczyć do zalet.
Kolejną zaletą, o czym wspominaliśmy już we wcześniejszych recenzjach, jest obsługa systemu operacyjnego. Łatwy dostęp, intuicyjny interfejs, możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania i całość w języku polskim zachęcają do używania.
Synology DS214play umożliwia także wyciągnięcie dysku ze slotu podczas pracy. Zweryfikowaliśmy, co się stanie po wyciągnięciu dysku w trakcie działania. Po wyciągnięciu wolumenu z pierwszego slotu NAS zaczyna sygnalizować o wyjęciu przerywanym sygnałem dźwiękowym i migającą na pomarańczowo diodą. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego pojawia się komunikat tak jak widać to poniżej.
W celu przywrócenia poprawnej funkcjonalności po włożeniu dysku do slotu musieliśmy zrestartować system operacyjny i dokonać naprawy wolumenu.
W przypadku drugiego wolumeny w drugim slocie zarówno po wyjęciu jak i włożeniu go z powrotem operacja przebiegła bez żadnych problemów.
System operacyjny Synology DiskStation Manager 5.1 można wypróbować pod tym linkiem -> https://demo.synology.com:5001/
Synology DS214play – czy warto kupić?
Synology DS214play to NAS, który sprawdza się jako urządzenie do przechowywania danych. Jednak ten model promowany jako multimedialny nie do końca się sprawdza. W związku z tym oczekując tego pierwszego DS214play sprawdzi się z pewnością. Biorąc pod uwagę właściwości multimedialne, a w szczególności transkodowanie materiałów do jakości FULL HD, NAS nie sprawdza się tak jak podaje to producent.
Podsumowanie
Synology DS214play to doskonały NAS przeznaczony do przechowywania danych i współdzielenia ich z innymi użytkownikami sieci lokalnej i nie tylko. Specyfikacja techniczna oraz możliwości samego systemu operacyjnego gwarantują, że użytkownik mimo kilku wad, które pojawią się w trakcie używania jest wstanie i tak wystawić rozwiązaniu bardzo dobrą ocenę.