W naszej redakcji pojawił się kolejny NAS dzięki uprzejmości firmy Synology. Urządzenie, o którym będziemy pisali zostało oznaczone symbolem DS414slim. W recenzji zostaną zawarte informacje na temat wyglądu i wykonania DS414Sslim. W następny kroku napiszemy kilka ważniejszych informacji dotyczących parametrów technicznych. Potem przejdziemy do możliwości systemu operacyjnego DiskStation Manager. Zaraz po tym opiszemy wydajność, a na sam koniec zostawimy plusy i minusy, jakie pojawiły się w trakcie użytkowania Synology DS414slim. Zachęcamy do dalszej lektury.
Synology DS414slim – wygląd i wykonanie
Tak jak to mamy w zwyczaju zaczynamy od opisania wyglądu DS414slim i wykonania. Normalną rzeczą jest, że po przyjściu nowego urządzenia, czy to w warunkach domowych, czy tak jak my w celu napisania recenzji, zwracamy uwagę na „piękno” i jakość wykonania. DS414slim został w całości wykonany z matowego plastiku wyłączając podstawkę, na której można ustawić całe urządzenie.
Na przednim panelu DS414slim znajdziemy diody informujące nas o pracy urządzenia oraz złącze USB 3.0, które umożliwia rozszerzenie możliwości. Na wcięciu z lewej strony urządzenia znajdują się przycisk uruchamiający i wyłączający DS414slim oraz dioda informująca, jaki w chwili obecnej występuje status.
Zarówno na lewej jak i prawej ścianie NASa znajdziemy logo producenta. Jeśli chodzi o tylną część dysku to, jak łatwo można się domyśleć, znajdziemy dwa złącza LAN, gniazdo do podłączenia zasilania oraz złącze USB. Ponadto tylko tam mamy możliwość wyciągania dysków zamontowanych w kieszeniach.
Na sam koniec zostawiliśmy nóżki, które w całości zostały wykonane z gumy, co pozwala zminimalizować drgania. Producent do zestawu dokłada także podstawkę, która również została wykonana z plastiku, ale w tym przypadku świecącego, co powoduje, że bardzo szybko pojawiają się na niej ślady palców.
Sprasowanie plastików zasługuje na bardzo dobrą ocenę. W trakcie przenoszenia, i podłączania do sieci nic nie trzeszczy oraz nie zalatuje chińską tandetą.
Synology DS414slim – możliwości systemu DiskStation Manager
Synology DS414slim działa pod kontrolą systemu operacyjnego DiskStation Manager w wersji piątej. Całość jest w języku polskim tak, więc nawet początkująca osoba powinna sobie poradzić z podstawową konfiguracją. Po zalogowaniu do systemu pulpit wygląda tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
Na dzień dobry Synology DS414slim pokazuje statystyki pracy systemu. W oknie, które widać na pulpicie wyświetlane są takie parametry jak zużycie pamięci oraz poziom zajętości procesora. Ponadto otrzymujemy także informację o aktualnym adresie IP urządzenia, stanie systemu oraz jaki czas dysk pracuje od uruchomienia. Z tych podstawowych informacji można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Jednakże oprócz tego, co widać na pulpicie producent wyposażył system w szereg innych możliwości. W tym celu przejdziemy teraz do menu głównego.
W menu głównym DiskStation Manager 5.0 znajdziemy kilka możliwości. Możemy uruchomić takie elementy jak:
- Panel sterowania – w tym miejscu możemy zarządzać całą jednostką
- File Station – w tym miejscu zarządzamy miejscem na dyskach twardych. Tworzymy użytkowników, ustalamy uprawnienia
- Kopia zapasowa i replikacja – w tym miejscu zarządzamy kopiami zapasowymi w DS414slim
- EZ-Internet – w tym miejscu możemy skonfigurować NAS tak, aby był widziany w Internecie, a nie tylko w sieci lokalnej. System przeprowadza nas krok po kroku do kolejnych etapów konfiguracji
- Pomoc DSM – jeśli czegoś nie będziemy wiedzieli, zaglądamy właśnie tutaj
- Centrum Pakietów – w tym miejscu możemy zainstalować dodatkowe aplikacje, które będą pracowały w środowisku DiskStation Manager 5.0
- Monitor zasobów – w tym miejscu mam jeszcze większy wgląd w zasoby systemowe dysku począwszy od pamięci po zajętość dysku twardego
- Zarządzanie przechowywaniem – w tym miejscu możemy zarządzać dyskami zamontowanymi w kieszeniach, tworzyć wolumeny oraz grupy dysków
- Edytor tekstu – jak sama nazwa wskazuje po uruchomieniu pojawia nam się tradycyjny edytor tekstu
- Centrum logów – w tym miejscu możemy zobaczyć, jakie problemy i czynności wykonywał DS414slim w trakcie swojego działa, kto się logował i jakie były przeprowadzone konfiguracje
- Centrum pomocy – firma Synology w tym miejscu umożliwia kontakt z działem technicznym oraz udostępnia materiały w postaci dokumentów technicznych w razie występowania jakichkolwiek problemów
W panelu sterowania widać cały wachlarz możliwości systemu zastosowanego w Synology DS414slim. Wśród możliwości urządzenia mamy także perspektywę łączności bezprzewodowej pod warunkiem, że zakupimy dodatkowy adapter, który to umożliwi. Podobnie jest z adapterem Bluetooth.
Dla użytkowników, którzy oprócz możliwości zarządzania systemem, lubią także zmieniać wygląd to w DS414slim istnieje możliwość zmiany panelu logowania. Ponadto w dysku możemy ustalić harmonogram zadań, skonfigurować informację e-mail w przypadku wystąpienia poważnego problemu.
Jeśli chodzi o interfejs graficzny systemu operacyjnego Synology DS414slim to jest on bardzo intuicyjny. W górnej części okna przeglądarki internetowej znajduje się belka, w której wyświetlane są ikony wszystkich uruchomionych okien. Z prawej strony znajduje się coś w rodzaju zasobnika systemowego. Znajdziemy w nim ikonę z powiadomieniami, przycisk umożliwiający wylogowanie z systemu czy też możliwości ponownego uruchomienia i zamknięcia sytemu.
Synology DS414slim – od strony technicznej
Synology DS414slim został wyposażony przez producenta w procesor Marvell Armada 370 z zegarem 1,2 GHz. W trakcie codziennego korzystania z dysku nie zauważyliśmy żadnych problemów z działaniem. Korzystając z systemu operacyjnego i wprowadzając zmiany działanie przebiegało bez zakłóceń. Ponadto nad płynnością działania DS414slim czuwa 512 MB pamięci RAM. Jeśli chodzi o wyposażenie to w DS414slim można zamontować cztery dyski. Urządzenie obsługuje dyski o rozmiarze 2,5-cala SATA III i SATA II. Istnieje również możliwość zamontowania dysków SSD. Maksymalnie do kieszeni można załadować cztery dyski po 1,5 TB, co łącznie da nam 6 TB pojemności. Synology DS414slim umożliwia wyciągnięcie dysku w trakcie pracy urządzenia.
Jeśli chodzi o transfery to wyniosły one w trakcie nagrywania filmu o rozmiarze 3,7 GB 100 MB/s natomiast w trakcie kopiowania tego samego pliku z dysku na komputer 103 MB/s. Do dyspozycji mieliśmy łącze Gigabitowe tak, więc wykorzystaliśmy maksymalną przepustowość. Producent deklaruje, że DS414slim jest wstanie odczytywać dane z prędkością 110 MB/s.
Synology DS414slim formatuje dyski do systemu plików EXT4. Dyski podłączone za pomocą portu USB 3.0 mogą posiadać system plików taki jak EXT4, EXT3, FAT, NTFS i HFS+.
Synology DS414slim – codzienna praca z urządzeniem
Po skonfigurowaniu Synology DS414slim będziemy do niego zaglądali bardzo rzadko. Najczęściej będziemy zmuszeni do zalogowania się do systemu tylko po to, aby utworzyć lub usunąć użytkownika.
W codziennej pracy NAS sprawował się bardzo dobrze. Nie zdarzyło nam się w ciągu dwóch tygodni testowania, aby DS414slim zawiesił się lub uległ jakiejkolwiek awarii. Do gustu przypadły nam także komunikaty, które pojawiają się w momencie wystąpienia jakiegoś problemu czy też informacyjnie o zainstalowanej aplikacji.
Na plus całego urządzenia jest także dobrze zorganizowany interfejs użytkownika. Całość jest bardzo czytelna i nawet osoby, które wcześniej nie miały styczności z systemem DSM będą po krótkim klikaniu wiedziały co muszą zrobić. Oczywiście wśród różnych funkcji pojawiają się pojęcia, gdzie z pewnością przydatny okaże się Internet, ale te elementy nie powinny stanowić przeszkód w konfiguracji.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w systemie DSM jest możliwość wyciągnięcia ikon na pulpit. Nie musimy za każdym razem klikać na menu i następnie na panel sterowania. Jeśli chodzi o minus to zdecydowanie brakuje aplikacji w centrum pakietów. W momencie pisania recenzji było ich około 70.
Synology DS414slim umożliwia także uruchomienie takich usług jak PHP/MySQL, FTP oraz wykonywanie kopii zapasowych. Skonfigurowanie tych usług również jest jedną z prostszych czynności. Serwer DLNA, chmura, automatyczne pobieranie plików, muzyka w jednym miejscu to kilka usług, które także przydadzą się w domu czy też w małym biurze.
Synology DS414slim – czy warto kupić?
Synology DS414slim to urządzenie, które w dobie cyfryzacji znajdzie zastosowanie nawet w zaciszu domowym. Codzienność, czyli zdjęcia wykonywane smartfonem, aparatem cyfrowym – to wszystko trzymamy na naszych komputerach. Podobnie jak materiały wideo czy też różnego rodzaju dokumenty. Często też się zdarza, że posiadamy więcej niż jeden komputer, co powoduje decentralizację danych. Trzymając wszystko na DS414slim z 6 TB pojemnością możemy być pewni, że będziemy mieli dostęp do danych z każdego miejsca. W momencie pisania tej recenzji urządzenie było wyceniane na około 1150 złotych. Podana cena nie zawiera dysków twardych.
W naszym przypadku korzystaliśmy z dysków WD RED o pojemności 650 GB każdy. W przypadku dysków o pojemności 1,5 TB jest to wydatek rzędu 350 złotych.
Podsumowanie
Synology DS414slim to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystko w jednym miejscu. Łatwość konfiguracji zarówno sprzętowa jak i systemowa przemawia na tak. Jednym elementem, które może zaważyć na tym, że zrezygnujemy z kupna to cena, która w przypadku wszystkich dysków nie jest aż taka mała.