Recenzja Iomega StorCenter ix4-300d – czterodyskowy NAS

Iomega StorCenter ix4-300d to urządzenie przeznaczone do małych i średnich biur. Oczywiście Iomega StorCenter ix4-300d sprawdzi się także w zastosowaniu domowym. Ix4-300d gwarantuje nam nie tylko duże bezpieczeństwo prze-chowywanych danych, ale również pojemność, która może sięgać do 12 TB. Iome-ga StorCenter ix4-300d posiada także dwie karty sieciowe i bardzo prosty system wymiany dysków. Zapraszamy do lektury.

Iomega StorCenter ix4-300d – wygląd

Iomega StorCenter ix4-300d to niewielkie urządzenie. Po rozpakowaniu paczki naszym oczom ukazał się niewielki sześcian, który w rzeczywistości waży więcej niż można to ocenić po wyglądzie. Przedni panel urządzenia został wykonany z plastiku na-tomiast prawa część tego panelu (pasek pionowy z prawej) został wykonany z plastiku piano. Pozostała część obudowy została wykonana z malowanej na czarno blachy.

Urządzenie posiada na przednim panelu kratkę wentylacyjną, za która kryje się wiatrak dostosowujący prędkość obrotową do potrzeb. Ponadto na przednim panelu Iomega StorCenter ix4-300d znajdziemy wyświetlacz informujący o godzinie, adresie IP urzą-dzenia oraz wykorzystanej ilość miejsca. Dodatkowo w prawej części znajdują się diody informujące o działaniu Iomega StorCenter ix4-300d oraz jeden port USB w wersji trzeciej. 

Na tylnej części Iomega StorCenter ix4-300d producent umieścił dwa interfejsy sie-ciowe, dwa porty USB w wersji drugiej oraz gniazdo do podłączenia zasilania. Na drugim z kolei zdjęciu widać pokrętło. Po odkręceniu z lewej jak i z prawej strony mamy możli-wość ściągnięcia obudowy i dostępu do dysków. Iomega StorCenter ix4-300d to ciężkie urządzenie tak więc podczas manipulacji przy-ciskami przy wyświetlaczu mogłoby się przesuwać. Producent zapobiegł problemowi i zastosował cztery gumowe nóżki, które zapobiegają przemieszczaniu się. 

Podsumowując Iomega StorCenter ix4-300d sprawia wrażenie urządzenia, które zo-stało przeznaczone do zastosowań domowych. Jednak im dalej zagłębiliśmy się w funk-cjonalność samego urządzenia zmieniliśmy zdanie. 

Iomega StorCenter ix4-300d – od strony technicznej

Iomega StorCenter ix4-300d to NAS, który umożliwia zamontowanie czterech dysków (maksymalnie 12 TB). Sercem urządzenia jest procesor Marvel Armada XP 1,3 GHz oraz pamięć operacyjna 512 MB DDR3. Ponadto Iomega StorCenter ix4-300d posiada dwa interfejsy sieciowe 10/100/1000 Mbps. Tak więc przy odpowiednim routerze można osiągnąć bardzo wysokie transfery. Dodatkowo urządzenie można skonfigurować w RAID 0, RAID 5 czy też RAID 10. 

Na stronie producenta można przeczytać, że Iomega StorCenter ix4-300d w trakcie pracy emituje hałas na poziomie 28 dBA przy maksymalnym obciążeniu. Musimy przy-znać, że w trakcie dnia faktycznie praca urządzenia nie przeszkadza, ale jeśli ktoś zdecy-dował by się na używania ix4-300d w domu musiałbym się przyzwyczaić do hałasu. Ostatnim elementem, o którym chcieliśmy napisać to ciężar – 7.08 kg przy podłączeniu czterech dysków. 

Iomega StorCenter ix4-300d – codzienne korzystanie

Codzienne korzystanie z Iomega StorCenter ix4-300d to duży komfort w trakcie pracy, gdzie pracuje kilka lub kilkadziesiąt komputerów. Pierwszym z kroków jaki trzeba wykonać po podłączeniu urządzenia do zasilania i do lokalnej sieci to konfiguracja dostępu do publicznych udziałów oraz stworzenie kont i udziałów dla każdego z pra-cowników czy też domowników. Do tego celu Iomega StorCenter ix4-300d podobnie jak wcześniejsze urządzenia tego producenta, które trafiły do naszej redakcji zostały wyposażone w specjalizowany system operacyjny. 

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego Iomega StorCenter ix4-300d pojawia się menu systemu operacyjnego. W lewej kolumnie znajdują się funkcje pogrupowane tematycznie natomiast z prawej strony wyświetlane są informacje po wybraniu jednej z wielu funkcji. 

Tak jak widać na powyższym zrzucie ekranu Iomega StorCenter ix4-300d oferuje mię-dzy innymi takie funkcje jak możliwość podłączenia drukarki, klient Torrent, popularna w ostatnim czasie chmura (presonal cloud), tworzenie kopii zapasowej czy też serwer multimediów, który z pewnością przyda się jeśli zastosujemy urządzenie w domu. 

Jednak najciekawszym elementem Iomega StorCenter ix4-300d jest możliwość skonfi-gurowania macierzy RAID 0, RAID 5 oraz RAID 10. O wadach i zaletach macierzy RAID nie będziemy się rozpisywali, a zainteresowanych odsyłamy do sieci, gdzie znajduje się mnóstwo materiałów na ten temat. 

Iomega StorCenter ix4-300d oprócz serwera multimediów sprawdza się najlepiej jako urządzenie do przechowywania kopii zapasowych oraz jako zwykły serwer plików. Dzięki takim zastosowaniom możemy przeglądać dostęp do publicznego udziału bez konieczności logowania się na konto, stosowanie klientów FTP itd. Ponadto administra-tor ma możliwość przeglądania statusu systemu czy też przydzielanie ilości dostępnego miejsca dla każdego z użytkowników. NAS można także przyłączyć do usługi Active Di-rectory jeśli ktoś korzysta z systemu operacyjnego Windows Server. 

Producent zastosował także system powiadomień w przypadku wykrycia problemów z działaniem Iomega StorCenter ix4-300d. System powiadomień opiera się na wysyła-niu wiadomości e-mail do administratora. Dzięki temu nie trzeba systematycznie prze-glądać systemu w celu zlokalizowania błędu jeśli takowy się pojawi. 

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną ciekawostkę. W Iomega StorCenter ix4-300d mamy możliwość podłączenia monitoringu. 
Podsumowując urządzenie oferuje cały szereg bardziej i mniej przydatnych funkcji. Wszystko zależy od tego w jakim charakterze NAS będzie wykorzystywany. W naszej redakcji służył jako serwer multimediów oraz tradycyjny serwer plików. W trakcie ty-godniowego testowania urządzenia nie pojawiło się więcej wad jak długie uruchamianie Iomega StorCenter ix4-300d. 

Iomega StorCenter ix4-300d – czy warto kupić?

Iomega StorCenter ix4-300d to urządzenie, które znajdzie zastosowanie głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. W związku z tym cena zaczyna się około 2500 złotych w konfiguracji 4TB, ale za tę kwotę otrzymujemy porządny serwer plików, multimediów oraz miejsce gdzie bezpiecznie możemy przechowywać kopie zapasowe dzięki macierzy RAID 5 lub 10. 

Podsumowanie

Podsumowując naszą krótką recenzję Iomega StorCenter ix4-300d to urządzenie, na które warto wydać przeszło dwa tysiące złotych. Podzespoły jak i sama organizacja systemu operacyjnego pozwolą w pełni wykorzystać dostępne funkcje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież