Jesteś tutaj

Do naszej redakcji trafił kolejny NAS tym razem dzięki firmie Synology. Pod lupę wzięliśmy interesujący model DiskStation DS213. NAS wyposażony jest w dwie „szuflady” na dyski twarde. Na stronie producenta możemy przeczytać, że Synology DiskStation DS213 jest przeznaczony dla grup roboczych i biur. Naszym zdaniem urządzenie znajdzie zastosowanie także w warunkach domowych. Dlaczego tak uważamy? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu.

Synology DiskStation DS213 – wygląd

Urządzenie trafiło do nas w sporym kartonie, ale już po wyciągnięciu naszym oczom ukazał się niewielki, czarny prostopadłościan z logiem producenta na boku. Tak jak wspomnieliśmy DS213 wykonane jest z czarnego, matowego plastiku nie licząc przedniego panelu, który został wykonany z tzw. plastiku piano. Całość sprawia wrażenie solidnej konstrukcji i tak jest w rzeczywistości. 

Na przednim panelu z prawej strony znajdziemy diody sygnalizacyjne działanie urządzenia oraz przycisk uruchamiający. Do dyspozycji mamy także czytnik kart pamięci oraz jeden port USB w wersji drugiej. Ponadto przedni panel można zdemontować w celu wymiany dysków o czym piszemy w dalszej części artykułu. Na tylnym panelu Synology DiskStation DS213 znajdują się wszystkie niezbędne interfejsy umożliwiające komunikację w sieci. Na koniec dodamy, że w tylnej części znajduje się także wentylator chłodzący wnętrze w trakcie działania. 

Przejdźmy teraz do działania urządzenia. 

Synology DiskStation DS213 – specyfikacja i działanie

DS213 został wyposażony przez producenta w mocny procesor z zegarem 2.0 GHz oraz pamięć RAM DDR3 w ilości 512 MB. W specyfikacji możemy przeczytać, że DiskStation DS213 obsługuje maksymalnie dyski twarde do 8 TB (2x4 TB). 

Ponadto do wykorzystania mamy dwa porty USB w wersji trzeciej, port USB w wersji drugiej oraz czytnik kart pamięci SD. Dosyć istotnym elementem w tego typu urządzeń, które funkcjonuje 24h na dobę jest zużycie energii. Producent deklaruje na swojej stronie zużycie około 19 W w trakcie pracy oraz 8,28 W w czasie kiedy dyski nie pracują. Sprawdziliśmy to i rzeczywiście nasze wyniki były bardzo zbliżone. 

Przejdźmy teraz do opisu funkcjonowania Synology DiskStation DS213. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać się zamontowanie dysków. Producent w zestawie dostarcza śrubki do każdej kieszeni. Po zamontowaniu przechodzimy do konfiguracji. Rozpoczyna się instalacja systemu DSM, która trochę zajmuje. Po konfiguracji ukazuje się nam okno tak jak poniżej. 



Login i hasło do panelu ustalane są w trakcie konfiguracji. Po zalogowaniu użytkownik ma do dyspozycji własny pulpit w systemie DSM. Może w nim zmieniać ustawienia, instalować dodatkowe aplikacje, przydzielać miejsce na dysk oraz skonfigurować odpowiednie funkcje. 

Jeśli wykorzystujemy opisywany NAS do przechowywania danych wielu użytkowników to mamy do dyspozycji możliwość tworzenia udziałów czyli przydzielania przestrzeni dyskowej w systemie DSM. 

System DSM został zorganizowany w takich sposób aby funkcje zaimplementowane w urządzeniu były dostępne w jak najwygodniejszy sposób. Można śmiało powiedzieć, że jest to system operacyjny bardzo zbliżony do tego, który znamy z Windows. Przydzielanie przestrzeni dyskowej użytkownikom czy też instalacja dodatkowych aplikacji odbywa się w okienkach. W górnej belce systemu wyświetlają się otwarte okna. Ponadto pulpit, o którym wspominaliśmy może zostać wyposażony w ikony aplikacji i innych usług. Dzięki temu mamy bezpośredni i szybki dostęp do funkcji, z których korzystamy najczęściej. 

Z prawej strony pulpitu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące działania systemu. Dzięki temu możemy sprawdzić jakie jest obciążenie przy wykonywaniu instalacji procesora, pamięci RAM. Ponadto można również sprawdzić ile system operacyjny już pracuje oraz kto i kiedy się logował na swoje konto. 

Pisaliśmy już o możliwości przechowywania danych wielu użytkowników, ale w rozwiązaniach typu NAS kluczową funkcją jest możliwość udostępniania wspólnych części. Dzięki możliwości utworzenia ogólnodostępnej przestrzeni dyskowej mamy możliwość przeglądania, zapisywania czy też modyfikacji swoich danych na bieżąco. Synology DiskStation DS213 sprawdzi się także jako Centrum Multimedialne. Oznacza to, że nie musimy przechowywać muzyki, nagrań wideo na dysku każdego z komputerów, ale na dysku DS213. W celu odtworzenia multimediów należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie dostępne w systemie DSM po zalogowaniu w miejscu nazwanym → Centrum Pakietów. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie. 

Wybór aplikacji może nie jest zbyt duży, ale nie zbędne oprogramowanie jest dostępne. Oprócz możliwości multimedialnych w systemie DSM możemy także zainstalować oprogramowanie narzędziowe takie jak bazy danych MySQL czy też oprogramowanie do prowadzenia bloga WordPress. Synology DiskStation DS213 pod tym względem został dobrze opracowany i może go śmiało polecić. 

Przejdźmy teraz do transferów i samej przepustowości łącza. DiskStation DS213 został wyposażony w interfejs gigabitowy, co pozwala na osiągnięcie transferu na poziomie 100 MB/s. Oczywiście jest to tylko teoria. W redakcji udało nam się osiągnąć transfer na poziomie bliskim 45 MB/s w trakcie zapisu i podobny wynik w trakcie odczytu danych. Warto w tym miejscu dodać, że do osiągnięcia nawet wyniku 45 MB/s potrzebny będzie router z gigabitowym interfejsem. Ponadto przetestowaliśmy działanie DiskStation DS213 pod względem strumieniowania plików multimedialnych. Włączyliśmy wszystkie komputery jakie posiadamy i zaczęliśmy oglądać film w rozdzielczości HD oraz słuchać muzyki. W trakcie działania dziesięciu urządzeń nie pojawiła się ani jedna przerwa w oglądaniu i słuchaniu. 

Zawartością własnych udziałów w DS213 można także zarządzać za pomocą urządzeń mobilnych, które są wyposażone w system operacyjny Google Android, Windows Phone czy też iOS od Apple. Dodatkowo w Synology DiskStation DS213 mamy także możliwość zapisu danych z monitoringu jeśli takowy posiadamy. Na koniec dodamy, że możliwe jest także uruchomienie tzw. chmury. poprzez instalacje aplikacji dostępnej w „Centrum Pakietów”. Firma Synology przygotowała także specjalną aplikację na stacje robocze, które będą korzystały z chmury na DiskStation DS213. 

 

Kolejnym elementem, który zwrócił naszą uwagę to możliwość kopiowania danych poprzez bezpośrednie połączenie z DS213, jest to możliwe dzięki wspomnianemu już czytnikowi kart pamięci oraz portom USB. W trakcie kilku tygodniowego korzystania z Synology DiskStation DS213 nie pojawiło się nic, co zasługiwało by na duży minus. 

Synology DiskStation DS213 – bezpieczeństwo danych

Piszą o bezpieczeństwie danych w Synology DiskStation DS213 mamy na myśli macierze RAID. W opisywanym modelu mamy możliwość zastosowania macierzy Synology Hybrid Raid, Basic, JBOD, RAID 0 oraz RAID 1. Jak wiadomo przy zastosowaniu RAID 1 bezpieczeństwo danych jest największe, ale miejsce dostępne do użytku zmniejsza się dwukrotnie. Ponadto nad bezpieczeństwem czuwa także kilka innych rzeczy takich jak automatyczne blokowanie IP, zapora sieciowa, szyfrowanie kopii zapasowych połączenia HTTPS. 

Synology DiskStation DS213 – czy warto kupić?

Synology DiskStation DS213 to urządzenie przeznaczone dla użytkowników, którzy posiadają bardzo rozbudowaną siecią domową oraz dla niewielkich firm, gdzie natychmiastowy dostęp do danych jest koniecznością. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w DS213 czyli łatwość w konfiguracji i mnogość funkcji urządzenie z pewnością spełni pokładane w nim nadzieje. Jeśli chodzi o cenę NASa to w sieci można go już kupić od około 1100 złotych bez dysków twardych. 

Podusmowanie

Synology DiskStation DS213 posiada funkcje, które spełnią oczekiwania nie jednego użytkownika domowego i małego przedsiębiorcy. Sprawdzi się jako serwer kopii zapasowych, ale również jako serwer baz danych i poczty elektronicznej. W wolnej chwili od pracy pozwoli także obejrzeć ulubiony film lub posłuchać ulubionej muzyki. Jednym słowem jesteśmy na – tak.