Jesteś tutaj

Do naszej redakcji trafił kolejny model niewielkiego, sieciowego dysku twardego (NAS) przaznaczonego do rozwiązań domowych jak i w niewielkich firmach. Z produktami Iomega mieliśmy do czynienia już wcześniej. Tym razem pod naszą redakcyjną lupę trafił model Iomega StorCenter ix2. Czym tym razem zaskoczy nas Iomega? Tego dowiedcie się w dalszej części artykułu.

 Iomega StorCenter ix2 - wygląd

Tradycyjnie już producent użył w swojej konstrukcji czarnego, szczotkowanego aluminium, które jak zwykle prezentuje się świetnie i spełnia doskonale swoją ochronną rolę. Na przednim panelu Iomega StorCenter ix2 znajdują się dwie diody świecące w kolorze białym i niebieskim. Na tylnym panelu urządzenia znajdują się wszystkie nie zbędnę złącza, między innymi złącze do podłączenia kabla sieciowego, gniazdo do podłączenia zasilania, reset, przycisk uruchamiający oraz port USB. 

Kwestia wyglądu to oczywiście kwestia gustu, ale nam urządzenia Iomega się podobają o czym pisaliśmy już przy okazji testowania innych urządzeń tej marki. 

Iomega StorCenter ix2 - specyfikacja

Egzeplarz, który trafił do naszej redakcji to wersja 2TB. Iomega StorCenter ix2 został wyposażony przez producenta w dwa dyski o pojemności 1TB. Jeden z dysków to Seagate model ST1000DM003 podobnie jak i drugi. Urządzenie ma do dyspozycji RAID pierwszego poziomu. Dodatkowo Iomega StorCenter ix2 może działać także jako JBOD. 



Jeśli chodzi o możliwości przesyłu danych to producent wyposażył NASa w port ethernetowy 10/100/1000 Mbps tak więc jeśli posiadacie takie możliwości to można osiągnąć całkiem niezłe wyniki. Na naszym redakcyjnym sprzęcie, który ma już swoje lata osiągnęliśmy poziom zapisu jak i odczytu danych około 120 Mbps. Tak więc do kopiowania dokumentów i filmów, które zajmują nawet więcej niż kilka GB nasze rozwiązanie sprawdziło się znakomicie. Jeśli jednak oczekujecie wyższych transferów to niestety będziecie musieli wyposażyć się w lepsze podzespoły. 

Zasilanie dostarczane jest przez zewnętrzny zasilacz, który jest dołączony do zestawu podobnie jak kabel sieciowy. Użytkownik ma także do dyspozcyji jeden port USB o czym wspominaliśmy przy okazji opisu wyglądu Iomega StorCenter ix2. Do portu USB można podłączyć zewnętrzny dysk twardy czy też UPS. Na stronie producenta możemy wyczytać, że urządzenie wytwarza hałas w trakcie pracy do poziomu maksymalnie 28 dBA. W naszej redakcji zmierzyliśmy ten poziomo miernikem elektrycznym, który jest wyposażony w czujnik pomairu dźwięku. Nasz pomiar wskazał nieco więcej, ale to pewnie z racji tego, że wewnątrz pracuje trochę więcej urządzeń. W każdym bądź razie praca urządzenia w trakcie dnia jest bardzo cicha. 

Dodatkowo do Iomega StorCenter ix2 mamy możliwość podłączenia drukarki przy użyciu portu USB. Funkcja z pewnością przyda się kiedy będziemy chcieli coś wydrukować z innego miejsca niż biuro czy mieszkanie. 

Jeśli chodzi o specyfikację to było by wszystko. Najważniejsze elementy urządzenia wymieniliśmy. W dalszej części artykułu napiszemy jak urządzenie sprawuje się codziennym użytkowaniu. 

Iomega StorCenter ix2 - jak to wszystko działa?

Na "dzień dobry" urządzenie zgłasza nam się pokazem slajdów. Do panelu administracyjnego logujemy się wpisując standardowe "admin, admin". Iomega StorCenter ix2 oferuje sporą ilość funkcji. Jedną z najważniejszych jest możliwość tworzenia udziałów. Administrator nadaje loginy i hasła oraz przydziela przestrzeń jaką może wykorzystać użytkownik. Ponadto możliwe jest tworzenie kont administratora i zwykłego użytkownika, który nie ma uprawnień do konfiguracji urządzenia. 

Menu urządzenia zostało podzielone na osiem kategorii: Wspólne, Usługi chmury, System, Kopia zapasowa, Multimedia, Pamięć Masowa, Sieć oraz Wszystkie funkcje. W ostatniej kategorii możemy przeglądać wszystkie funkcje znajdujące się w wymienionych kategoriach. Druga pozycja menu to Usługi chmury. W niej mamy możliwość skonfigurowania konta popularnej w ostatnim okresie Chmury, gdzie przechowujemy dane. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do danych z każdego miejsca na świecie po podłączeniu do globalnej sieci.

W kolejnym menu System znajdują się elementy odpowiedzialne za konfigurację systemu całego urządzenia. NAS Iomega StorCenter ix2 został wyposażony w szereg bardziej i mniej przydatnych funkcji. Jedną z takich jest możliwość podłączenia drukarki o czym już pisaliśmy, zmiana elementów identyfikacyjnych urządzenia czy też możliwość wysłania wiadomości e-mail w przypadku problemu z NASem. W menu System mamy także możliwość instalowania dodatkowych aplikacji jeśli zabraknie nam jakiś z podstawowego wyposażenia dostarczonego przez producenta. Istotnym rozwiązaniem w Iomega StorCenter ix2 jest także rejestr zdarzeń. Z niego możemy otrzymać informacje o wszystkich zdarzeniach jakie miały miejsce w trakcie działania. Z rejestru dowiemy się kto i kiedy się logował, jakie czynności wykonał itp. 

Dodatkowo w menu System znajduje się funkcja Status Systemu, która informuje nas o ważnych parametrach takich jak ilość wolnej przestrzeni, temperatura urządzenia czy też ilość obrotów wbudowanego wentylatora. 

W czwartym menu Kopia zapasowa istnieje możliwość ustawienia zdań odnośnie tworzenia kopii zapasowych danych z komputerów. Funkcja bardzo istotna i z pewnością przyda się w małej firmie. 

Kolejnym menu jest menu Multimedia, które oferuje kilka ciekawych funkcji. W menu znajduje się klient Torrent, serwer multimediów umożliwiający udostępnianie zawartości multimedialnej zawartej na urządzeniu, ale także zawartości z innych urządzeń. Wśród funkcji multimedialnej znajduje się także aplikacja do udostępniania materiałów w serwisie YouTube. Konto z serwisu można zintegrować z Iomega StorCenter ix2, a urządzenie będzie automatycznie udostępniało materiały na stronach.

Menu Pamięć Masowa pozwala na przydzielanie przestrzeni dyskowej oraz konfigurowanie całego urządzenia w zależności o od potrzeb: RAID 0, RAID 1. Przedostatnim menu urządzenia jest sieć, gdzie znajdują się elementy pozwalające na przypisanie adresów IP itp. 

Jak widać ilość funkcji jest spora i z pewnością znajdą one zastosowanie w wielu małych firmach i prywatnych domach. Konfiguracja jest bardzo prosta. Menu wyświetlane jest w języku polskim dlatego nawet dla początkujących użytkowników konfiguracja niektórych funkcji powinna być prosta.

Ciekawą funkcją jest także możliwość podłączenia kamer wideo z monitoringu jeśli takowy posiadamy. Nagrania zapisywane są na dyskach urządzenia. 

Czy warto kupić Iomega StorCenter ix2?

Iomega StorCenter ix2 to kolejne urządzenie tego producenta, które trafiło na nasz warsztat i kolejne, które polecamy do zastosowań domowych jak i dla małych firm. Produkt na stronie producenta został wyceniony na 349 euro. W sieci urządzenie dostępne jest od kwoty 1080 złotych. 

Podsumowanie

Iomega StorCenter ix2 to NAS, który sprawdzi się zarówno jako dysk sieciowy w warunkach domowych jak i w małej firmie, gdzie przechowywanie ważnych danych powinno być priorytetem. Ponadto urządzenie umożliwia podłączenie lokalnych kamer, które również występują nawet w małych firmach. Funkcje multimedialne, popularna chmura to tylko kilka zalet urządzenia nie wspominając o bardzo dobrych materiałach zastosowanych do wykonania.