Pakiet biurowy Office 2011 dla systemów Mac OS X jest nowością. Wcześniej systemy z logiem nadgryzionego jabłka mogły jedynie korzystać z rozwiązań innych firm. W artykule przedstawimy ogólny zarys oprogramowania oraz przedstawimy kilka ciekawych zrzutów. Zapraszamy do lektury artykułu.
Office 2011 dla systemu Mac OS X - od kiedy?
Pakiet biurowy Office 2011 dla systemu Mac OS X jest pierwszym tego rodzaju oprogramowaniem pochodzącym z firmy Microsoft z prawdziwego zdarzenia. Pierwsze wydanie pakietu Office pojawiły się w roku 2008. We wcześniejszych latach były też dostępne pojedyncze programy z Microsoftu, ale pełnego zestawu Mac OS X doczekał się dopiero niedawno. O wcześniejszych wersjach niewarto poświęcać zbyt wiele czasu gdyż nie ma nawet czego opisywać.
Dostępnych jest kilka wersji pakietu biurowego Office 2011 dla systemu Mac OS X. W ofercie można znaleźć między innymi:
- Edycja dla użytkowników domowych i uczniów
- Edycja dla użytkowników domowych i małych firm
Pakiet biurowy Office 2011 dla systemu Mac OS X jest trochę inny niż wersje dostępne i znane większości osobom z systemów z rodziny Windows. Jednak znajdziemy w nim także sporo podobieństw.
Office 2011 dla systemu Mac OS X - co w poszczególnych pakietach
Na samym wstępie wspomiane zostały różne edycje pakietu biurowego Office 2011 dla systemu Mac OS X. W niniejszym rozdziale opiszemy, co w każdej z edycji jest dostępne.
Najuboższa edycja pakietu Office 2011 dla systemu Mac OS X (dla użytkowników domowych i uczniów) zawiera edytor tekstu Word, edytor do tworzenia prezentacji PowerPoint oraz arkusz kalkulacyjny Excel. Wersją bogatsza (dla użytkowniów domowych i małych firm) zwiera dodatkowo aplikace do obsuługi poczty Outlook.
Większość osób korzystających z pakietu biurowego Office 2011 dla systemu Mac OS X skorzysta z najuboższej wersji tego oprogramowania ze względu na cenę oraz zawartość natomiast osoby, które nie mogą przyzwyczaić się do aplikacji e-mail dostępnej w systemie Mac OS X mogą skorzystać z edycji dla użytkowników domowych oraz małych firm gdzie Microsoft oddaje do dyspozycji Outlooka.
Office 2011 dla systemu Mac OS X - jakie różnice
Pierwszą różnicą jaka rzuci się nam w oczy zaraz po uruchomieniu któregokolwiek elementu z pakietu to interfejs. Osoby, które używały wcześniej edycji dla systemów Windows z pewnością je zauważą. Office 2011 dla systemu Mac OS X wyróżnia się trochę innym układem elementów takich jak wstążki czy pasek menu. Najlepiej widać to na poniższym zrzucie ekranu.
Pakiet Office 2011 dla systemu Mac OS X pozwala zachować kompatybilność ze swoim windowsowym wydaniem.
Jak widać na powyższym zrzucie ekranu Office 2011 dla systemu Mac OS X posiada główne menu do obsługi w górnym panelu tak jak i inne programy uruchomione w tym systemie. Jeśli chodzi o obsługę podstawowych programów z pakietu takich jak Word, Excel, PowerPoint oraz Outlook to tylko kwestia czasu kiedy osoby początkujące wypracują sobie nowe nawyki. Dla osób, które wcześniej pracowały na systemieMac OS X Office 2011 dla systemu Mac OS X nie będzie stanowił większych problemów.
Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć to wydajność całej aplikacji. W sieci można znaleźć informacje jakoby Office 2011 dla systemu Mac OS X nie działał tak rewelacyjnie jak w systemach Windows. Musimy się z tym jednak nie zgodzić ponieważ po kilku dniach testowania na naszym Macu śmiało twierdzimy, że szybkość oraz wygoda pracy jest taka sama jak na systemach z czterokolorową flagą.
Wracając do różnic w pakiecie Office 2011 dla systemu Mac OS X warto także napisać, że użytkownicy systemu Mac OS X mają możliwość przeglądania galerii iPhoto oraz iTunes z poziomu pakietu biurowego. Microsoft w tym przypadku postarał się nie pozostać w tyle i naprawdę widać włożoną pracę programistów. Porównując to do wersji z roku 2008 można powiedzieć, że jest to bardzo duży krok w przód.
Wrażenia z pracy z pakietem Office 2011 dla systemu Mac OS X
W trakcie pracy z pakietem Office 2011 dla systemu Mac OS X mamy do wyboru szeroką gamę szablonów w Wordzie, które umożliwiają przygotowanie notatek, zaproszeń oraz różnych innych dokumentów formalnych lub mniej formalnych.
Mając do dyspozycji tak szeroką ofertę gotowych do użycia szablonów praca nad dokumentami nabiera tempa, a małego tego pozwala poprawić wydajność piszącego.
Pozytywne wrażenie zrobił na nas także arkusz kalkulacyjny wchodzący w skład Office 2011 dla systemu Mac OS X. Na początku tak jak w Wordzie mamy do wyboru różnego rodzaju gotowe szablony składające się z wykresów, formuł i innych najcześciej używanych funkcji w pracy oraz w domu.
Funkcjonalność arkusza kalkulacyjnego Excel jest taka sama jak ta, z którą przyszło nam pracować wcześniej na systemie operacyjym Windows. W arkuszu można wstawić zarówno proste wykresy jak i bardzo skomplikowane, które wynikają z zastosowania prostych formu? lub też bardziej skomplikowanych.
Po pierwszym kontakcie z pakietem Office 2011 dla systemu Mac OS X całość wypada jak najbardziej pozytywnie. Oczywiście w trakcie korzytania czy to z Worda czy też Excela pewne różnice w obsłudze się pojawiły jednak są one tak mało znaczące, że przesiadka nie trwała dłużej jak napisanie tego artykułu.
Czy warto kupić Office 2011 dla systemu Mac OS X?
Na pytanie, które pojawiło się w nagłówku powyżej odpowiadamy tak. Osoby, które chciaż w pewnym stopniu pracują z edytorami tekstu i przesiadły się na maszynę z logiem nadgryzionego jabłka sami ocenią, że warto. W sieci znajdują się inne pakiety biurowe oferujące zbliżoną funkcjonalność jaką mamy w Office 2011 dla systemu Mac OS X. Jednak ciężko jest sobie wyobrazić pisanie pracy magisterskiej lub doktorskiej z pakietem OpenOffice czy też LibreOffice.
Pakiet Office 2011 dla systemu Mac OS X dla użytkowników domowych i uczniów kosztuje w oficjalnym sklepie Apple 599 złotych. Cena dla osób chcących korzystać z nowego pakietu w domu lub w szkole nie jest może zbyt atrakcyjna, ale decydując się na sprzęt z logiem tej marki należy liczyć się z większymi kosztami zakupu dobrego oprogramowania.
Osoby, które po przeczytaniu tego artykułu cały czas nie są przekonane do Office 2011 dla systemu Mac OS X zachęcamy do skorzystania z testowej wersji oprogramowania. Pakiet można pobrać ze strony producenta pod tym linkiem -> http://www.microsoft.com/poland/mac/