Numerowanie i wypunktowanie w dokumentach tekstowych przydają się w przypadkach kiedy chcemy przedstawić różnego rodzaju dane w postaci listy. Powoduje to iż zapis w dokumencie staje się bardziej przejrzysty i czytelny oraz ułatwia szybkie wyszukiwanie informacji przez osoby czytające tekst. 



Numerowanie może składać się z różnych styli numerowania. Mogą to być zarówno cyfry arabskie jak i rzymskie. Numeracja może również składać się z liter alfabetu oraz z liczb pisanych słownie. Natomiastwypunktowanie może składać się z różnego rodzaju znaczków, które są dostępne w edytorze tekstu Word 2007. Mogą to być obrazy oraz symbole. 
W celu wstawienia listy numerowanej należy kliknąć wskaźnikiem myszy na menu „Narzędzia główne”. 

Następnie należy kliknąć w menu „Punktory” i wygrać sposób wypunktowania. Ukaże na się krótka lista przedstawiająca ostatnio używane „Punktory”. 

Kiedy wybierzemy punktor, który przypadł nam do gustu wstawiamy na stronie i piszemy przy nim tekst. Word 2007 oferuje również możliwość umieszczenia własnego punktora w postaci obrazka lub symbolu. W celu dodania własnego punktora klikamy w „Punktory” rozwinie się lista. Na liście wybieramy -> zdefiniuj nowy punktor. Ukaże się okienko jak na poniższym zrzucie ekranu: 

Okna pt. definiowanie nowego punktora umożliwia dodanie nowego symbolu, obrazu oraz czcionki. W tym samym oknie możemy również ustawić do jakiej krawędzi chcemy wyrównać tekst znajdujący się przy punktorach. 
Kiedy wypunktowana lista znajduje się już na kartce papieru w edytorze można zmienić hierarchię poziomu wypunktowania. W celu zmiany hierarchii klikamy na menu „Punktory” i wybieramy opcję -> zmień poziom listy. 

Jeśli chodzi o numerowanie, kwestia kształtuje się podobnie jak w przypadku wypunktowania. W celu numerowania w sekcji akapit klikamy na menu numerowanie. Cała reszta czynności jest analogiczna jak w przypadku wypunktowania.