Instalacja systemu operacyjnego Microsoft Windows 10 - część pierwsza

W niniejszej poradzie skupimy się na instalowaniu systemu operacyjnego jakim jest Microsoft Windows 10. Windows 10 to najnowsze dziecko giganta z Redmond. W związku z tym w opiszemy jakie wymagania stawia przed użytkownikiem Microsoft Windows 10 oraz jak wygląda kompatybilność oprogramowania. W poradzie opiszemy w jaki sposób zainstalować czystą instalację systemu, ale również opiszemy inne alternatywy. Dla osób posiadających starsze wersje systemu Windows opiszemy aktualizację do Windows 10 z poziomu aktualnego systemu. Zachęcamy do lektury.

Instalacja systemu operacyjnego Microsoft Windows 10 - pierwsze czynności

            Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zweryfikować przed rozpoczęciem instalacji systemu Microsoft Windows 10 to zgodność z wymaganiami sprzętowymi systemu. W przypadku nowego komputera specyfikacja powinna spełniać minimalne wymagania jednakże na rynku znajdują się także starsze maszyny. Komputer powinien spełniać poniższe wymagania:

 • procesor o architekturze 32 lub 64-bitowej o szybkości 1 GHz w górę z obsługą SSE2
 • 1 GB pamięci operacyjnej lub 2 GB jeśli chcemy zainstalować system 64-bitowy
 • dysk twardy, który zagwarantuje 16 GB wolnej przestrzeni lub 20 GB w przypadku wersji 64-bitowej
 • karta graficzna obsługująca WDDM oraz technologie DirectX 9
 • ekran o minimalnej rozdzielczości 800x600 pikseli

Tak jak pisaliśmy wcześniej są to minimalne wymagania jakie powinien spełniać komputer aby móc uruchomić system Windows 10.

Zanim rozpoczniemy proces instalacji warto zastanowić się jaką wersję systemu operacyjnego wybrać:

 • 32-bitową?
 • 64-bitową?

W celu rozstrzygnięcia wymienimy różnice jakie występują pomiędzy wersjami systemu. W przypadku kiedy jesteśmy posiadaczami stosunkowo nowej maszyny z procesorem 64-bitowym należy zdecydować się na 64-bitową wersję Windows 10. Wersja 64-bitowa to:

 • większa wydajność z tytułu większej ilości danych, które jest wstanie przetworzyć procesor
 • obsługa większej ilości pamięci RAM. W wersji 32-bitowej system obsłuży zaledwie 4 GB pamięci natomiast w 64-bitowej 512 GB w przypadku systemu Windows 10 Pro i Enterprise

Oczywiście zalet wynikających z posiadania Windows 10 w wersji 64-bitowej jest zdecydowanie więcej, ale niniejsza porada nie jest o tym.

Microsoft Windows 10 dostępny jest na rynku w czterech podstawowych wersjach. Edycje standardowe to:

 • Windows 10 Home - jak z nazwy wynika ta wersja systemu przeznaczona jest dla osób, które korzystają z komputera w domu i nie wykorzystują go do bardziej zaawansowanych rozwiązań. Uruchamianie aplikacji, przeglądanie Internetu czy też gry dla tego systemu będzie jak najbardziej w porządku
 • Windows 10 Pro - to system operacyjny przeznaczony dla osób lub też maszyn, które chcą wykorzystać nieco bardziej zaawansowane elementy systemu takie jak Active Directory czy też wirtualizacja systemu operacyjnego.

Kiedy już spełnimy wszystkie powyższe wymagania i mamy już system Windows w posiadaniu możemy przejść do instalacji. Aktualnie dostępnych jest kilka opcji instalacji Windows 10.

 • Aktualizacja - czyli zainstalowanie Windows 10 na komputerze ze starszą wersją systemu Windows,
 • Nowa instalacja systemu - czyli zainstalowanie systemu operacyjnego Windows 10 na komputerze, gdzie nie ma żadnego systemu, tzw. czysta instalacja systemu,

W dalszej części porady skupimy się na instalacji czystego systemu operacyjnego z płyty instalacyjnej oraz pamięci USB.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież