Wymagania sprzętowe i wersje systemu Microsoft Windows 10 (wideo)

Jak każdy system operacyjny tak i Microsoft Windows 10 posiada minimalne wymagania sprzętowe. Oprócz minimalnych wymagań sprzętowych użytkownik musi zdecydować się na odpowiednią edycję Windowsa 10 i przeprowadzić instalację systemu. Niezbędnych informacji dowiesz się czytając poniższy poradnik lub też oglądając materiał wideo znajdujący się na końcu tekstu.

Wymagania sprzętowe systemu Microsoft Windows 10

W celu zainstalowania systemu Microsoft Windows posiadacz komputera musi dysponować minimalną specyfikacją techniczną. Wygląda ona następująco:

 • Procesor: częstotliwość pracy minimum 1 GHz
 • Pamięć RAM: 1 GB, jeśli chcemy zainstalować wersję 32 bitową lub 2 GB w przypadku systemu 64 bitowego
 • Dysk twardy: 16 GB, jeśli chcemy zainstalować wersję 32 bitową lub 32 GB w przypadku systemu 64 bitowego
 • Karta graficzna: wymagane są biblioteki DirectX 9 lub nowsze wraz ze sterownikiem WDDM 1.0
 • Wyświetlacz: monitor lub inny ekran z obsługą rozdzielczości minimum 800x600
 • Połączenie internetowe: jest niezbędne, jeśli chcemy korzystać z wszystkich dostępnych funkcji systemu Windows 10

Oczywiście podane wyżej wymagania są minimum jakie trzeba spełnić. W przypadku, kiedy mamy wyższe parametry techniczne komputera jest to wyłącznie na plus. Operacje wykonywane przez Windows 10 będą przebiegały szybciej i wydajniej.

Wersje systemu Microsoft Windows 10

W zależności od potrzeb firma Microsoft udostępnia kilka wersji systemu Windows 10, a mianowicie:

 • Windows 10 Home – idealny system do zastosowań domowych, zainstalowany na większości komputerów, które kupujemy w sklepie. Wśród dostępnych aplikacji znajdziemy przeglądarkę internetową Edge, a w kwestii zabezpieczeń skorzystamy z biometrycznego systemu uwierzytelniania 
 • Windows 10 Pro – ta wersja systemu skierowana jest do obsługi aplikacji biznesowych. Ta edycja systemu sprawdzi się w firmach. Windows 10 Pro dysponuje mechanizmem Azure Active Directory czy też wsparcie dla wirtualizacji Hyper-V. Istotną kwestią jest możliwość instalacji aktualizacji przy użyciu opcji Windows Update for Business
 • Windows 10 Enterprise – system stworzony do najbardziej zaawansowanych operacji. Wśród rozwiązań znajdziemy Direct Access oraz możliwość dostępu do wewnętrznej sieci bez potrzeby użycia VPN. Ponadto użytkownik systemu ma dostęp do aplikacji AppLocker i BranchCache. 
 • Windows 10 Education – to system operacyjny skierowany do studentów, uniwersytetów i innych placówek edukacyjnych. Ta wersja systemu dysponuje praktycznie takimi samymi funkcjami jak system w wersji Enterprise z wyjątkiem braku wsparcia Long Term Servicing Branch. Na tą wersję systemu można przejść wyłącznie z wersji Home.
 • Windows 10 Mobile – to system przeznaczony na urządzenia, które dysponują wyświetlaczem mniejszym niż 8-cali. Wśród oferowanych możliwości znajdziemy przeglądarkę Edge oraz najnowszy pakiet Office. 
 • Windows 10 Mobile Enterprise – podobnie jak w przypadku Windows 10 Enterprise wersja Mobile Enterprise została stworzona z myślą o największych przedsiębiorstwach. System posiada taką samą funkcjonalność jak zwykły Enterprise, ale jest wykorzystywany na urządzeniach mniejszych niż 8-cali.

Podsumowanie

Spełnienie minimalnych wymagań sprzętowych systemu Microsoft Windows 10 nie jest skomplikowane. Większość dostępnych komputerów dysponuje zupełnym minimum. W kwestii wersji systemu operacyjnego wystarczy, że odpowiemy sobie na pytanie, gdzie będę go stosował, a odpowiedź nasunie się sama.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież