W ostatnim czasie bardzo często byłem pytany o bazy danych, co są relacje baz danych oraz jak są zbudowane bazy danych. W większości tych przypadków nie potrafiłem udzielić wyczerpującej odpowiedzi ponieważ osoby, z którymi rozmawiałem nie miały zielonego pojęcia o czym mówię. Właśnie specjalnie dla tych osób (szczególnie dla kuzynki Ani ;) ) postanowiłem napisać ten krótki artykuł. Zaczynamy. 


Baza danych - to zbiór informacji zapisanych w ściśle określony sposób w strukturach odpowiadających założonemu modelowi. W potocznym ujęciu obejmuje dane oraz program komputerowy wyspecjalizowany do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Ujmując to w bardziej zrozumiały język można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie wielka biblioteka systemu czy też programu. Dla bliższego poznania struktury baz danych potrzebne nam są podstawowe pojęcia, tj. tabela, rekord, kolumna. 

Tabela – jest to jak sama nazwa mówi tabela, która zawiera kolumny oraz wiersze (rekordy). Dla zobrazowania takiej tabeli można wyobrazić sobie arkusz kalkulacyjny w Exel'u. 

Rekord(wiersz) – jest to wiersz znajdujący się w tabeli, inaczej pisząc jest to kolumna w poziomie. 

Kolumna – zawiera dane z tej samej kategorii. 

Na powyższym rysunku kolumnami są ID_Autora, Imię oraz Nazwisko. Natomiast rekordami (wierszami) są dane w poziomie. Czyli jeden wiersz składa się tutaj z danych: 1, Agnieszka, Lesicka. 

No to podstawowe informacje na temat baz danych już mamy. Zajmię się teraz opisem relacjami baz danych. Zacznę od definicji relazji. 

Relacja – inaczej tabela, może być z dwuwymiarową tabelą spełniającą zespół warunków. Warunkami te są spełniane wtedy gdy: 

1.każda z kolumn jest jednorodna, co oznacza, iż elementy w kolumnie są tego samego rodzaju, 
2.każda kolumna ma odrębną nazwę, 
3.wszystkie wiersze muszą być różne; nie dopuszcza się duplikatów, 
4.zarówno wiersze jak i kolumny mogą być wykorzystane w dowolnej kolejności, bez wpływu na ich zawartość informacyjną lub znaczenie dla funkcji operującej na tej tabeli, 
5.musi istnieć klucz pierwotny tabeli. 
Na tym skończę ten krótki artykuł. Dla osób mających pytania zapraszam na forum serwisu, a dla osób chcących zdobyć większą wiedzę na temat baz danych odsyłam do literatury fachowej.