Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił smartfon LG L90, który na rynku debiutował już jakiś czas temu. Mimo to postawiliśmy napisać krótką recenzję na jego temat ponieważ w sieciach komórkowych LG L90 widnieje w ofercie cały czas. W recenzji opiszemy wygląd, plusy i minusy, które pojawiły się w trakcie trzytygodniowego użytkowania. Ponadto opiszemy czy urządzenie spełnia nasze oczekiwania i jakich funkcji w nim zabrakło. Zachęcamy do dalszej lektury.
LG L90 – wygląd smartfona
LG L90 jak i wiele innych smartfonów z wyglądu niczym specjalnym się nie wyróżnia. W górnej części znajdziemy logo producenta wraz z aparatem i czujnikiem wykrywania twarzy. W dolnej części LG L90 znajduje się przycisk home oraz dwa dotykowa przyciski z opcjami i cofaniem. Lewa krawędź smartfonu została wyposażona w przycisk regulacji głośności natomiast prawa krawędź w przycisk odblokowania i zablokowania LG L90. W dolnej części urządzenia znajduje się port USB umożliwiający ładowanie oraz przesyłanie danych. W górnej części znajdziemy wyjście słuchawkowe oraz port podczerwieni.
Jeśli chodzi o tylny panel telefonu to znajdziemy na nim logo producenta, lampę błyskową oraz głośnik. Do naszej redakcji trafił egzemplarz w białym wykończeniu. Na rynku dostępna jest jeszcze wersja czarna.
Po kilku tygodniach użytkowania LG L90 śmiało możemy napisać, że smartfon pod względem jakości użytych materiałów i spasowania plastikowych elementów spełnia nasze oczekiwania. Nic w nim nie piszczy ani też nie trzeszczy, co zdecydowanie jest dużym plusem tej konstrukcji. Tylna części obudowy jest wykonana z białego plastiku tak więc nie widać na nim ani śladów palców ani też jakiegokolwiek brudu.
Przejdźmy do specyfikacji technicznej.
LG L90 – specyfikacja techniczna
LG L90 został wyposażony przez producenta w 4,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 540x960 pikseli. Całość została pokryta szkłem Gorilla Glass drugiej generacji. W trakcie naszego trzytygodniowego użytkowania nie pojawiła się na nim żadna rysa. Jeśli chodzi o kąty widzenia w smartfonie to wynoszą one około 160 do 170 stopni. Przy kącie dochodzącym do 180 stopni niestety na wyświetlaczu już nic nie widać.
Skupmy się teraz na funkcjonowaniu wyświetlacza w dużym słońcu i przez pryzmat czułości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że LG L90 nie posiada czujnika natężenia światła jakie panuje wokół nas. Oznacza to, że urządzenie nie zareaguje automatycznie zwiększając podświetlenie w dużym słońcu i zmniejszając w ciemnych pomieszczeniach czy też nocą na ulicy. Niestety naszym zdaniem jest to bardzo duży minus, a szczególnie w ostatnich miesiącach, gdzie słońca w naszym kraju nie brakuje. Wracając do rozdzielczości ekranu to nie mamy do niej większych zastrzeżeń. Od smartfona ze średniej półki cenowej nie można więcej wymagać. Kolory oraz czerń prezentują się bardzo dobrze. Wszystko zawdzięczamy, tak jak wspominaliśmy na wstępie wyświetlaczowi IPS.
Jeśli chodzi o funkcje multimedialne to LG L90 niczego nie brakuje. Smartfon posiada moduł WiFi b/g/n i nie sprawia on żadnych kłopotów. Ponadto użytkownik może skonfigurować hotspot WiFi, który również działa bez zarzutu. W trakcie pisania tej recenzji był cały czas uruchomiony przez kilka godzin i nie sprawiał żadnego problemu. Dodatkowo LG L90 posiada moduł Bluetooth w wersji czwartej, który sprawdza się czy to w samochodzie czy też podczas zwykłego słuchania muzyki.
Przejdźmy teraz do aparatu jakim dysponuje LG L90. Tak się składa, że ta część smartfona posiada rozdzielczość 8 Mpix i dodatkowo lampę błyskową. Ponadto producent wyposażył urządzenie w wielopunktowy autofocus, który radzi sobie dobrze w oświetlonych pomieszczeniach lub też w bardzo słoneczne dni. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów to nie można narzekać jak na smartfona z tej półki cenowej. Problem pojawia się dopiero kiedy jesteśmy w mocno zaciemnionych miejscach. Lampa błyskowa nie zawsze pomoże. Jednak przypadłość do słabych zdjęć w ciemnych pomieszczeniach mają nawet smartfony z najwyższej półki.
LG L90 został także wyposażony, mowa tutaj o oprogramowaniu, w funkcję Knock Code, która umożliwia odblokowanie telefonu za pomocą specjalnego wzoru. Ponadto LG LG90 umożliwia wyłączenie ekranu poprzez podwójne kliknięcie w ekran. Funkcja działa, ale nie zawsze urządzenie zareaguje.
Minusem, bo nie wadą, jest czas pracy na baterii. W przypadku kiedy korzystamy z wielu funkcji multimedialnych oraz służących różnego rodzaju łączności to smartfon nie jest wstanie wytrzymać jednego dnia pracy na baterii. W naszej działalności piszemy sporo wiadomości e-mail, korzystamy z internetu w terenie oraz z telefonu w samochodzie i niestety musimy korzystać z ładowarki w ciągu dnia.
W trakcie korzystania z LG L90 pojawiły się także drobne zacięcia w momencie odblokowywania oraz włączania pulpitu przy użyciu przycisku home. System, który pracuje na LG L90 po aktualizacji do Google Android w wersji 4.4.2 czyli najnowszy. Z całym szacunkiem osób, które implementowały system w smartfonie, ale najwidoczniej coś nie zadziałało. W stosunku do smartfona z Windows Phone 8.1 musimy powiedzieć, że jesteśmy zawiedzeni.
Na plus jest także możliwość płacenia telefonem. Urządzenie dysponuje technologią NFC tak więc bez problemu zapłacimy za zakupy w sklepie.
Pozostałe elementy takie jak instalacja kolejnych aplikacji i ogólne funkcjonowanie systemu oceniamy na dobry z plusem.
LG L90 – czy warto kupić?
LG L90 to smartfon przeznaczony dla ludzi, którzy chcą posiadać urządzenie z prawdziwego zdarzenia, ale za niewielkie pieniądze. Mimo iż parametry techniczne są zadowalające to i tak w obecnych czasach odbiegają od najnowocześniejszych rozwiązań. Kwota około 800 złotych, bo tyle trzeba zapłacić za LG L90 to nie jest dużo, a zyskujemy sporo możliwości.
Podsumowanie
LG L90 to smartfon skierowany do osób, które nie mogą sobie pozwolić na urządzenie z najwyższej półki, ale chcą posiadać rozwiązanie na topie. Podzespoły zastosowane w LG L90 może i nie są najwydajniejsze, ale w większości przypadków dają sobie radę tak więc polecamy zakup tego urządzenia.