We wcześniejszej recenzji opisywaliśmy wyższy model smartfona tego producenta – Acer Liquid E2. Tym razem skupimy się na nieco mniejszym bracie i powiemy co naszym zdaniem zasługuje na punkt dodatni, a co na ujemny. Acer Liquid Z3, bo o nim mowa, to smartfon z niższej półki cenowej, a co za tym idzie oferujący gorsze parametry od promowanych smartfonów innych producentów. Zachęcamy do przeczytania całości.
Acer Liquid Z3 – wygląd
Tradycyjnie już zaczniemy naszą recenzję od wyglądu. Acer Liquid Z3 to urządzenie wykonane z najtańszych materiałów, co pozwoliło producentowi obniżyć cenę do minimum. Przednia część telefonu patrząc od góry posiada głośnik, logo producenta, wyświetlacz oraz trzy przyciski dotykowe tak jak ma to miejsce w smartfonach z Google Android. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że plastik wokół wyświetlacza łapie sporą ilość śladów po palcach. Tylna część Liquid Z3 została wykonana z plastiku pokrytego gumą, co pozwala na pewniejsze posługiwanie się smartfonem. Na tyle znajdziemy także aparat bez lampy błyskowej, logo producenta oraz głośnik.
Na górnej krawędzi Acer Liquid Z3 znajdziemy gniazdo do podłączenia słuchawek oraz przycisk włączający i wyłączający telefon. Na prawej krawędzi producent umieścił przycisk do regulacji głośności. Dolna krawędź posiada mikrofon oraz złącze do podłączenia ładowarki.
Jeśli chodzi o gabaryty Z3 to możemy śmiało powiedzieć, że jest on w sam raz dla małych dłoni. Wysokość urządzenia to 109,9 milimetra, szerokość 60 milimetrów, głębokość 10,4 milimetra natomiast waga to zaledwie 120 gram.
Acer Liquid Z3 – parametry techniczne i codzienne użytkowanie
Acer Liquid Z3 był w naszych rękach niespełna dwa tygodnia więc możemy napisać, co w trawie piszczy. Smartfon został wyposażony przez producenta w 3,5 calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 480x320 pikseli. Niska rozdzielczość wyświetlanego ekranu w codziennym używaniu, a w szczególności w Internecie powoduje problem z odczytaniem niektórych tekstów. Kąty widzenia jak na urządzenie z najniższej półki cenowej są zadowalające. Problemy pojawiają się dopiero przy bardzo dużym koncie sięgającym 170 stopni. Odwzorowanie kolorów mocno odbiega od ekranu IPS czy też AMOLED stosowanych w smartfonach z najwyższej półki, ale pamiętajmy o niewielkiej cenie Liquid Z3. Jasność ekranu waha się od 50 do około 350 cd/m2.
Kolejnym elementem jest wydajność Liquid Z3. Urządzenie zostało wyposażone w dwurdzeniowy procesor MediaTek MT6572 z zegarem 1 GHz oraz pamięć operacyjną w ilości 512 MB. Na co dzień widać, że wymienione podzespoły są z niższej półki. Przewijanie ekranu w menu czy też nawet zmiany pulpitów powodują zacięcie telefonu.
Akumulator Acer Liquid Z3 pozwala na około 6 godzin rozmów. Korzystanie z multimediów bez połączenia internetowego powoduje porównywalne zużycie energii jak podczas rozmów. Jeśli zaczniemy przeglądać Internet i korzystać z 3G czas pracy skróci się do około 5 godzin.
Następnym elementem jest aparat z matrycą 3 Mpix. Niska cena znalazła także odzwierciedlenie i tutaj. W urządzeniu zabrakło lampy błyskowej, autofocusu oraz ogólnej jakości zdjęć. Kolory są bardzo płytkie w ciemnych miejscach zdjęcie po prostu nie wyjdzie, a w pełnym świetle też nie ma rewelacji.
Na smartfonie można uruchomić sporo gier dostępnych w Google Play. Jest to możliwe dzięki grafice Mali-400.
Na koniec dodamy, że Acer Liquid Z3 dzięki swojej niewysokiej cenie nie został wyposażony w szkoło ochronne na wyświetlaczu (Gorilla Glass). Tak więc przy zakupie polecamy zainteresowanie się folią ochronną jeśli nie chcemy po pewnym czasie mieć licznych rys.
Acer Liquid Z3 – czy warto kupić?
Acer Liquid Z3 to urządzenie skierowane do osób, które mają potrzebę korzystania z dwóch numerów i nie wymagają od telefonu niczego więcej oprócz pisania smsów oraz wykonywania połączeń. Aspekty multimedialne w Z3 zeszły na drugi plan. Dlatego jeśli liczysz na coś dobrego w cenie 360 złotych to poszukaj innego modelu.
Acer Liquid Z3 – podsumowanie
Podsumowując naszą krótką recenzję dodamy, że smartfon zasługuje na chwilę uwagi chociażby ze wzglądu na dwie karty SIM, możliwości oferowane przez Google Android 4.2 i oczywiście na swoją cenę. Osoby mniej wymagające z pewnością będą zadowolone z zakupu Acer Liquid Z3.