Po dekadzie w sądzie Chomikuj.pl winne

Chyba każdy kto ma nieco więcej niż 10 lat wie czym jest Chomikuj.pl. Spór między SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich), a chomikuj.pl trwał 10 lat. Sąd Najwyższy orzekł, że serwisy takie jak chomikuj będą pociągane do odpowiedzialności za współsprawstwo bezpośrednie. Dyrektor SFP tak komentuje całe zajście: „Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję żeby tylko uciec od odpowiedzialności”.

Serwis znany jest z możliwości pobierania różnego rodzaju treści. Zarówno tych darmowych, których pobranie jest legalne, ale również tych, za którego powinno się zapłacić. Mowa tutaj głównie o filmach jak i oprogramowaniu komputerowym. Użytkownicy serwisu wykupując tzw. transfer za niewielką kwotę mogli pobierać pliki.

Sąd Najwyższy zobowiązał właścicieli serwisu do usunięcia wszystkich nielegalnych plików oraz stworzenie mechanizmu, które będzie weryfikował legalność zamieszczanych materiałów przez użytkowników chomikuj.pl.

Wyrok Sądu Najwyższego oparty jest na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z wyrokiem z dnia 22 czerwca 2021 roku.

Comments powered by CComment