Firma Apex Storage nowicjusz na rynku pamięci masowych zaprezentowała ciekawą propozycję dla dysków SSD M.2. Zaprezentowane urządzenie to karta rozszerzeń o symbolu X21. Rozwiązanie zaprezentowane przez firma Apex Storage skierowane jest do entuzjastów sprzętu oraz do firm. Dzięki niej można podłączyć 21 dysków SSD M.2 2280 pod jednym slotem.

Urządzenie obsłuży maksymalnie 168 TB. Podłączenie 21 dysków możliwe jest dzięki połączeniu ze sobą dwóch laminatów. Storage X21 działa przy wykorzystaniu interfejsu PCIe 4.0 x16. Karta rozszerzeń będzie również funkcjonowała ze starszym typem interfejsu PCIe 3.0.

Na zewnętrznej stronie laminatu znajduje się miejsce na 11 nośników. Kolejne 10 nośników możemy zamontować po wewnętrznej stronie laminatu. W oczy rzuca się sporych rozmiarów radiator, który musi poradzić sobie z ciepłem generowanym przez dyski. Do takiej ilości dysków potrzebna jest spora ilość energii elektrycznej. Interfejs PCIe 4.0 nie jest wstanie jej zapewnić. W związku z tym firma Apex Storage zastosowała złącze zasilające PCIe 6-pin. Takie rozwiązanie pozwoli na dostarczenie maksymalnie 225 W.

Karta rozszerzeń Apex Storage X21 jest wstanie zapewnić do 30,5 GB/s sekwencyjnego odczytu oraz 28,5 GB/s sekwencyjnego zapisu. W przypadku, kiedy skorzystamy z kilku kart rozszerzeń wartości te znacząco rosną.

Na chwilę obecną data pojawienia się w sklepach i cena karty Apex Storage X21 nie są jeszcze znane.