Prestigio MultiPad PMP5080B - tablet w rozsądnej cenie

Era tabletów zapoczątkowana przez firmę Apple spowodowała wejście na nowy segment rynku wielu producentów. Jednym z nich jest Prestigio. Producent oferuje klientom kilka modeli tabletów między innymi model oznaczony symbolem MultiPad PMP5080B, którym zajmiemy się w niniejszym artykule. Czy Prestigio MultiPad PMP5080B jest dobrym, alternatywnym rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury.

Prestigio MultiPad PMP5080B - jak on wygląda?

Prestigio MultiPad PMP5080B to tablet przeznaczony dla osób z mniejszym portfelem. W kwestii wyglądu urządzenie prezentuje się bardzo dobrze. Całość wykonana jest w czarnym odcieniu z dodatkiem szarości. Ramka w okół wyświetlacza jest czarna natomiast brzeg jak i tylna część PMP5080B została wykonana z jaśniejszego odcienia czerni. Rozmieszczenie poszczególnych elementów urządzenia będziemy opisywali trzymając urządzenie w pionie. Na górnym brzegu tabletu znajdują się dwa przyciski odpowiedzialne z uruchamiania oraz regulowanie poziomu głośności. Na dolnej krawędzi urządzenia znajdziemy złącze HDMI, mini USB, złącze słuchawkowe oraz gniazdo zasilania. Na lewej spodniej krawędzi Prestigio producent zamontował slot na kartę micro SD. Na samym dole tabletu znajdują się cztery sensory dotykowe odpowiedzialne za nawigowanie po systemie operacyjnym. 

Na tylnej części MultiPada PMP5080B nie znajdziemy kamery. Producent zrezygnował w tym modelu z funkcji fotografowania i kręcenia filmów. Na tyle znajdziemy za to dwa wbudowane głośniki. Pozostając jeszcze w kwestii wyglądu tabletu warto dodać, że prezentuje się on przyzwoicie. Grubość tabletu jest naszym zdaniem dobra. Nie za mała i nie za duża, i w dodatku dobrze się prezentuje. Można oczywiście porównać Prestigio MulitPad PMP5080B do lidera w tej dziedzinie iPada jednak nie ma to większego sensu. Oba urządzenia dzieli przepaść cenowa więc i wygląd jest inny. Jednak mimo wszystko produkt powinien sprostać gustowi większości użytkowników. 

PMP5080B od strony technicznej

Prestigio MultiPad PMP5080B został wyposażony przez producenta w ośmio calowy ekran dotykowy TFT, który wyświetla obraz w rozdzielczości 800x600. Sercem tabletu jest procesor ARM Cortex-A8 pracujący z częstotliwością 1 GHz. Ponadto użytkownik ma na „dzień dobry” do wykorzystania 4 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozbudować przy użyciu karty micro SD. Nad całością czuwa system operacyjny Google Android w wersji 2.3. System ma do dyspozycji 512 MB pamięci operacyjnej. Z pozostałych elementów zintegrowanych z tabletem pozostały moduł WiFi oraz przedni aparat o rozdzielczości 1,9 Mpix. 

W PMP5080B zabrakło modułu Bluetooth, który w dobie powszechnej wymiany danych między urządzeniami jest już standardem. Tutaj jest go brak. Kolejnym minusem jest brak aparatu na tylnej części urządzenia. Producent mógł dołożyć chociaż aparat z mniejszą rozdzielczością. Jeśli chodzi o łączność nie skorzystamy także z technologii oferowanych przez sieci komórkowe. UMTS i podobne technologie również są niedostępne w MultiPadzie PMP5080B. 

Obraz jest wyświetlany w formacie 4:3. Jakość wyświetlanego obrazu jak na sprzęt z średniej półki cenowej jest zadowalający. Jasność podświetlania jest również w porządku podobnie jak odzwierciedlenie kolorów. Naszym zdaniem producent mógł zastosować trochę większą rozdzielczość - 1024x768 pikseli. 

A co nam nie przypadło do gustu?

Jak każde urządzenie tak i PMP5080B ma pewne wady i niedociągnięcia. Jednym z takich niedociągnięć to kolokwialnie mówiąc „zamulanie”. Tablet czasami się przytnie. Wtedy trzeba chwilę poczekać aż wszystko wróci do normy. Niby nieszkodliwa rzecz, ale czasami potrafi zdenerwować. Kolejną wadą, która pojawiła się w trakcie eksploatacji to bardzo cichy dźwięk w trakcie odtwarzania filmów. Z muzyką jest lepiej. Na koniec warto wspomnieć także o słabych kątach widzenia. Właściciel tabletu może nie zauważyć, że urządzenie ma słabe kąty widzenia jednak osoby, które będą chciały zobaczyć co jest wyświetlane, np. w grupie znajomych to wada zostanie dostrzeżona i dosyć uciążliwa. 

Minusy, które wymieniliśmy są najbardziej dokuczliwe w codziennym użytkowaniu. Nie ma sensu pisać o innych brakach w wyposażeniu, gdyż jest to tablet ze średniej półki więc należy się spodziewać braku niektórych funkcji. 

Czy warto kupić MultiPad PMP5080B?

Jeśli szukacie tabletu, który będzie pełnił jednocześnie funkcję czytnika książek elektronicznych i centrum multimedialnego to PMP5080B jest idealnym rozwiązaniem w rozsądnej cenie. Jeśli jednak szukacie tabletu, który będzie wyróżniał wśród innych urządzeń tego typu to odsyłamy do sklepu po iPada. Tablet można kupić w cenie od 670 złotych do 840 według porównywarki cenowej. 

Podsumowanie

Prestigio MultiPad PMP5080B mimo kilku niedociągnięć w postaci lekkich zwieszek oraz cichego dźwięku w trakcie oglądania filmu zasługuje na ocenę bardzo dobrą w swojej kategorii. Jakością wykonania oraz możliwościami jakie oferuje tablet znajdzie wielu zadowolonych odbiorców.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież