System zarządzania energetycznego Hama - recenzja

W ostatnim czasie do naszej redakcji trafił system zarządzania energetycznego w postaci przekaźnika i dwóch głowic termostatycznych. Jako że sezon grzewczy rozpoczął się już jakiś czas temu, chcemy się podzielić z Wami naszą opinią na temat działania sprzętu od firmy Hama. W recenzji zobaczycie czym się obsługuje cały zestaw i jak on działa w rzeczywistości.

System zarządzania energetycznego Hama – wygląd

System trafił do nas w niewielkim opakowaniu. W skład systemu wchodzą dwie głowice termostatyczne oraz przekaźnik. Całość prezentuje się tak jak na poniższym zdjęciu.

Zarówno głowice jak i przekaźnik są wykonane z plastiku. W górnej części głowic znajduje się wyświetlacz, który informuje nas o ustawionej temperaturze. Wyświetlane są również informacje o aktualnym statusie, czyli czy kaloryfer grzeje czy nie. Ponadto wyświetlana jest także informacja o połączeniu bezprzewodowym z przekaźnikiem.

Na przekaźniku znajdują się dwie diody informujące o pracy całego systemu.

System zarządzania energetycznego Hama – pierwsza konfiguracja

W opakowaniu oprócz wcześniej wspomnianych termostatów i przekaźnika znajdują się także różne mocowania do głowicy kaloryferów. Po doborze odpowiedniego i uruchomieniu termostatów i przekaźnika należy zainstalować aplikację mobilną. Aplikacja jest dostępna na system Google Android oraz na Apple iOS. Oprogramowanie nosi nazwę Hama Smart Home. Po połączeniu i skonfigurowaniu aplikacji mamy dostęp do menu. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Oczywiście nazwy termostatów i przekaźnika są przykładowe.

Wybierając jedno z pomieszczeń użytkownikowi pojawia się kolejne menu. Załóżmy, że wybieramy termostat o nazwie kaloryfer kuchnia. Po wyborze ukazuje się kolejny ekran. Wygląda on tak jak na poniższym zrzucie.

W centralnej części ekranu znajduje się „potencjometr” pozwalający na ustalenie temperatury. My zadaliśmy 23 stopnie Celsjusza. Patrząc od góry menu składa się z trzech opcji. Pierwsza z nich to przebieg. Po wyborze ukazuje się następujący ekran.

Wykres przedstawia trzy parametry:

  • Ustawienia temperatury
  • Aktualną temperaturę
  • Czas nagrzewania wyrażony w procentach

W górnej części ekranu znajduje się podział czasowy na:

  • dzień
  • tydzień
  • miesiąc
  • rok

Druga opcja, która występuje po wyborze termostatu to program. Po kliknięciu w ikonę wyświetla się ekran.

Jak widać użytkownik ma do wyboru kilka opcji. Wybór dni tygodnia, godziny, od której do której ma być ustawiona wybrana temperatura. Oczywiście korzystanie z tej opcji nie jest obowiązkowe. Można ustawić jedną temperaturę na całą dobę.

Kolejną opcją, która znajduje się w aplikacji to ustawienia. Po wybraniu ustawień wyświetla się ekran jak na poniższym zrzucie ekranu.

W dolnej części ustawień znajdują się dwie opcje:

  • Ochrona przed kamieniem
  • Ochrona przed zamarzaniem

Oczywiście obie funkcje można wyłączyć.

System zarządzania energetycznego Hama – wady i zalety

Obsługa samego systemu jest bardzo prosta. Należy jednak pamiętać, że przekaźnik, który otrzymujemy w komplecie musi znajdować w centralnej części mieszkania/domu lub w miejscu, gdzie będzie gwarantował zasięg. W innym przypadku zarządzanie z zewnątrz będzie niemożliwe.

Sporą zaletą samych termostatów jest możliwość ustawienia temperatury używając pokrętła, które znajduje się na samym końcu. Wbudowany wyświetlacz wyświetli jaka temperatura została ustawiona.

Kolejną zaletą zestawu jest możliwość zarządzania z wykorzystaniem asystentów głosowych tj. jak Amazon Alexa czy też Google Assistant. W aplikacji występują pewne niedociągnięcia w postaci tłumaczeń. Wybrany jest język polski, ale zdarzało się, że występowały słowa w języku angielskim i niemieckim.

System zarządzania energetycznego Hama – czy warto kupić?

Wymiana tradycyjnych termostatów na te inteligentne firmy Hama to nie tylko więcej pieniędzy w portfelu ze względu na bardziej precyzyjne ustawienia temperatury i zastosowanie harmonogramu, ale również przejście na wyższy poziom zarządzania wykorzystując do tego celu urządzenia mobilne. Prosty montaż, zasilanie przy użyciu dwóch baterii AA i łatwa w obsłudze aplikacja to argumenty, które zachęcają do kupna. Z naszej strony po kilkutygodniowym testowaniu możemy z czystym sumieniem polecić zestaw od firmy Hama.

Podsumowanie

Korzystając z inteligentnego systemu zarządzania energetycznego firmy Hama mamy pewność, że temperatura w naszym pomieszczeniu będzie zawsze precyzyjnie ustawiona. Jednak to nie wszystko. Możemy ją ustawić będąc poza miejscem zamieszkania, a jeśli brakuje nam na to czasu skorzystać z przygotowanego harmonogramu. Czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież