Coraz częściej słyszy się o przechowywaniu danych w chmurze. Z pewnością wielu z Was zastanawia się co to takiego jest chmura, do czego służy i jak to się w ogóle je. Wyobraźcie sobie, że nie musicie już kupować zaawansowanego sprzętu komputerowego, nie musicie zatrudniać osób, które zapewniły by dostęp do wyposażenia. Nie trudno się domyśleć iż koszty utrzymania naszej organizacji spadają. No dobra wiemy, że mniej wydamy, ale co to takiego jest w końcu ta chmura i czy dane w chmurze są bezpieczne?:) Zapraszamy do dalszej lektury.
Co to jest chmura?
Zanim przejdziemy do bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze należy wyjaśnić co to takiego jest chmura. Chmura lub też inaczej cloud computing to model usług dostarczany przez zewnętrznego dostawcę. Przekładając to na prosty język to infrastruktura techniczna w postaci skomplikowanych serwerów połączonych ze sobą w jeden organizm, oferujących usługi takie jak przechowywanie danych oraz operacje na tych danych. Przykładem chmury jest nie tylko przechowywanie danych, ale dobrym przykładem jest także możliwość korzystania z takich usług jak arkusze kalkulacyjne czy też edytory tekstowe. Podsumowując zakres usług w chmurze cały czas się powiększa i zbiegiem czasu coraz więcej narzędzi zostanie przeniesionych na colud computing.
Jakie są zalety korzystania z chmury?
Tak jak już wspominaliśmy na wstępie artykułu korzystanie z chmury ma wiele zalet. Jedną z głównych i niezaprzeczalnych zalet tego rozwiązania to obniżenie kosztów infrastruktury IT w jaką musimy wyposażyć naszą organizację aby mogła poprawnie funkcjonować. Przechodząc w szczegóły zmniejszenie kosztów polega na braku konieczności zakupu oprogramowania, sprzętu na którym wspomniane oprogramowanie musi być zainstalowane. Ograniczenie kosztów to także brak personelu technicznego. O wszystkie aspekty techniczne martwi się w takiej sytuacji nasz dostawca usług w chmurze. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest także dostępność do wszystkich zamówionych usług z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do Internetu. W przypadku tradycyjnych rozwiązań musielibyśmy znajdować w biurze czy też innym miejscu naszej pracy.
Jakie są wady korzystania usług w chmurze?
Podobnie jak wiele innych rozwiązań tak i to ma wady. Jedną z większych wad korzystania z chmury obliczeniowej jest mniejsza kontrola nad danymi, które przechowywane są w centrach danych. Kolejną wadą, o której warto wspomnieć to brak 100% pewności dostępności do usług. Czasami może się zdarzyć, że pojawi się awaria i nie będziemy mieli dostępu do naszych usług w chmurze. Oczywiście awaria może się pojawić za równo po stronie dostawcy usługi jak i po stronie odbiorcy usługi, co prawda awarie takie zdarzają się bardzo rzadko, ale jeśli ktoś przechowuje strategiczne dane warto o tym pamiętać. Pewnym ograniczeniem jest konieczność stałego dostępu do Internetu. Koniecznością jest także duża przepustowość naszego łącza. Jeśli przesyłamy sporej wagi dane mało wydajne łącze karze nam czekać na zakończenie wymiany danych sporo czasu.
Wymienione powyżej przypadki to największe wady rozwiązania jakim jest chmura. Brak fizycznego dostępu do urządzeń może być dla początkujących użytkowników pewnym dyskomfortem jednak z czasem ten dyskomfort powinien zniknąć.
Czy dane w chmurze są bezpieczne?
Doszliśmy do zagadnienia, która pojawiło się w tytule artykułu. W dobie kiedy informacja jest najcenniejszym towarem na świecie to przechowywanie jej i ograniczanie dostępu dla niepowołanych osób jest priorytetem wielu firm i organizacji. W tym miejscu pojawia się pytanie czy dane w chmurze są bezpieczne i w jakim stopniu. Usługi w chmurze oferowane przez dostawców znajdują się fizycznie w centrach danych, które są ulokowane w różnych miejscach na świecie, a co za tym idzie działają w różnych systemach prawnych. Oprócz rozwiązań prawnych obowiązujących w różnych regionach świata zagrożenia w bezpieczeństwa przechowywania danych w chmurze to między innymi dostęp niepowołanych osób. W przypadku kiedy korzystamy z usług w chmurze konserwacją oraz zapewnianiem bezpieczeństwa danych zajmuje się personel zewnętrzny, co może sprowadzać się do pewnych uchybień kiedy natrafimy na nieuczciwego pracownika. Zagrożenie utraty danych może także pojawić się w przypadku awarii sprzętu, co prawda nasze dane przechowywane są w wielu kopiach bezpieczeństwa to wspomniane zagrożenie mimo wszystko istnieje. W niewielkim stopniu, ale jednak.
Kolejnym zagrożeniem przechowywania danych w chmurze jest uczciwość dostawców tych usług. Nie od dziś wiadomo, że producenci oprogramowania implementują w swoich rozwiązaniach różnego rodzaju usługi szpiegowskie mówiące o tym czym się zajmujemy, jakie dane i oprogramowanie wykorzystujemy. Dlatego jeśli nie powinno się przechowywać danych strategicznych, które mogą mieć duży wpływ na działalność naszej firmy, organizacji itp. Wyobraźcie sobie hipotetyczny przykład przechowywania danych klientów banków w chmurze? Aż dreszcz przechodzi kiedy pomyślimy, co by się stało gdyby dane wpadły w niepowołane ręce.
Przykładów opisujących zagrożenia przechowywania danych w chmurze jest dużo, ale zalety jakie płyną z tego rozwiązania coraz częściej decydują o tym iż sektor biznesu korzysta z chmury, gdyż jest po prostu taniej.
Podsumowanie
W naszym krótkim artykule wymieniliśmy tylko kilka kwestii zagrożenia bezpieczeństwa przechowywania danych w chmurze oraz opisaliśmy wady i zalety tego rozwiązania. Dlatego decyzja o tym czy warto skorzystać z usług w chmurze powinna być dobrze przemyślana.