Jesteś tutaj

Portale społecznościowe zadomowiły się w naszym życiu codziennym na dobre. Praktycznie każdego dnia zaglądamy na Facebooka lub na Naszą-Klasę. Logujemy się na profil i przeglądamy, co dziś porabiał nasz najlepszy znajomy. Chwalimy się naszym nowym samochodem i wstawiamy zdjęcia naszego nowonarodzonego dziecka. A czy ktoś z Was stałych bywalców tych portali zadał sobie pytanie dlaczego Facebook jest popularny?

Dlaczego Facebook jest popularny - krótka geneza serwisu

Prawie każdy użytkownik korzystający codziennie z globalnej sieci posiada konto na Facebooku. Jednak spora liczba ludzi nigdy nie zadała sobie pytania jak powstał serwis. Zanim odpowiemy dlaczego Facebook jest popularny i dlaczego osiągnął globalny sukces gromadząc tak dużą liczbę aktywnych użytkowników streścimy jego początki. 

Pomysł na serwis społecznościowy, który dzisiaj znamy jako Facebook narodził się w 2003 roku w głowach kilku studentów z Harvardu. Głównym pomysłodawcą był Mark Zuckerberg wraz z trzema innymi osobami. Nie będę się w tym miejscu rozwodził nad nazwiskami i sytuacji w jakiej powstał Facebook gdyż nie o tym jest artykuł. Tak więc kontynuując historię, Facebook został uruchomiony w lutym 2004 roku i początkowo był dostępny jedynie dla studentów Uniwersytetu Harvarda. W późniejszym czasie autorzy zaczęli rozwijać projekt na inne szkoły, a następnie kraje i kontynenty. Warto wspomnieć w tym miejscu, że początki Facebooka były bardzo burzliwe, a sami autorzy nie mogli dojść do porozumienia w późniejszym czasie.

Pomysł na serwis społecznościowy gdzie wszystkie funkcjonalności są darmowe był strzałem w dziesiątkę. Ludzie zaczęli masowo rejestrować swoje profile i tym sposobem mały serwis rozrósł się na największy na świecie. Osoby zainteresowane szczegółową historią powstania serwisu odsyłam do filmu The Social Network (co prawda film nie opiera się w 100% na faktach, ale daje zarys całej historii) oraz do Internetu. 

Facebook jest popularny praktycznie na każdym kontynencie wykluczając Antarktydę gdzie z wiadomych przyczyn populacja ludzka jest ograniczona do minimum. W Polsce prężnie działa Nasza-Klasa, ale powoli zaczyna tracić na rzecz Facebooka. Amerykańska społecznościówka największy rozwój zanotowała na przełomie 2006 do 2009 roku i cały czas zyskuje nowych użytkowników. 

Dlaczego Facebook jest popularny - kilka argumentów odpowiadających na to proste i zarazem skomplikowane pytanie

Przed napisaniem odpowiedzi na pytanie dlaczego Facebook jest popularny należy się zastanowić i zadać to pytanie samemu sobie. Dlaczego korzystam z Facebooka? Odpowiedzi może być klika tak na szybko: 

• Ponieważ inni moi znajomi również posiadają profil na Facebooku 
• Ponieważ taka jest moda 
• Ponieważ chcę utrzymywać stały kontakt ze znajomymi 
• Ponieważ przeglądając profile innych zabijam nadmiar czasu 
• Ponieważ Facebook jest fajny 

To tylko kilka przykładowych odpowiedzi na zdane pytanie dlaczego Facebook jest popularny. Gdyby poświęcić więcej czasu można by wejść w szczegóły i wymyślać coraz to więcej odpowiedzi, a jest ich z pewnością dużo. 

Powracając do pierwszej przykładowej odpowiedzi na myśl przychodzą różne ciekawe i zarazem sensowne argumenty. Jak sama nazwa głosi Facebook jest serwisem społecznościowym i korzysta z szerokich powiązań społecznych. Ludzkość funkcjonuje jako jeden wielki zespół (społeczność) i interesuje się innymi osobami ze swojego otoczenia. Zainteresowanie innymi ma różne źródła. Raz są to uczucia takie jak zazdrość, ciekawość, chęć zaimponowania innym natomiast z innej strony czysty biznes dzięki, któremu można zarobić spore pieniądze. 

Pozostając cały czas w relacjach międzyludzkich śmiało można stwierdzić, że ludzie są po prostu wścibscy i lubią się chwalić. Te dwie rzeczy są siłą napędową Facebooka i innych tego typu portali społecznościowych. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu lubi zaimponować swoim znajomym, a Facebook daje nam taką możliwość gdyż nie każdy jest na tyle śmiały i chwali się czy imponuje będąc face to face z innymi. W odpowiedzi na pytanie dlaczego Facebook jest popularny poniżej prosty przykład. 

Bardzo łatwo przedstawić cały ten mechanizm na przykładzie. Wyobraźmy sobie taką sytuację: posiadamy profil w serwisie społecznościowym i wielu naszych znajomych również. Pewnego dnia widzimy, że kolega kupił sobie nowy samochód i wrzucił fotkę na swój profil. Naturalną rzeczą większości znajomych będzie kliknięcie w zdjęcie i zostawienie komentarza. Tak postąpi klika osób i wiadomość idzie w świat. Jeden kolega powie drugiemu, a ten drugi zajrzy na Facebooka żeby zaspokoić swoją ludzką ciekawość i tak przyczyni się do rozwoju serwisu. I tak dalej i tak dalej, a serwis odwiedza coraz więcej osób. Źródłem całego tego zamieszania jest chęć zaimponowania kolegi nowym autem. Wyobraźcie sobie teraz ludzi z całej polski, którzy zrobią podobnie, a potem z całego kontynentu i całego świata. 

Przytoczony przykład jest bardzo banalny, ale oddaje sens funkcjonowania społeczeństwa oraz serwisów społecznościowych. Oczywiście można dyskutować nad innymi przyczynami popularności Facebooka, ale i tak dojdziemy do tego samego wniosku. Ludzie są ciekawi i interesuje ich to w jakich butach i z kim poprzedniego wieczoru sąsiad był na imprezie. 

Wśród nas zwykłych zjadaczy chleba znajdą się również osoby, które korzystają z portali społecznościowych dla rozrywki. Serwisy te są tak rozbudowane, że oferują różnego rodzaju gry online i innego rodzaju 

Dlaczego Facebook jest popularny - słowem podsumowania

Facebook jest popularny dzięki bardzo rozbudowanej strukturze społecznej, która charakteryzuje się silnymi związkami uczuciowymi, a przede wszystkim chęcią imponowania innym osobom. Jeden z użytkowników forum, na którym się udzielam trafnie określił społeczeństwo –„Całe społeczeństwo to współzależny mniej lub bardziej system, w którym jedne ruchy wpływają na drugie” i dalej pisze „Jeśli aktualnie społeczną funkcją dzielenia się zsumuje się Facebook to tam się ludzie będą dzielić zdjęciami, statusami i linkami. Podsumowując ludzka ciekawość nie zna granic.