Jesteś tutaj

Gama smartfonów koreańskiego producenta powiększa się wraz z upływem czasu. Producent stara się wejść w każdą niszę rynkową oferując modele smartfonów z wysokich półki oraz modele, które są w zasięgu przeciętnego portfela. Takim smartfonem jest niewątpliwie nowy model Samsung Galaxy Y. Urządzenie nawiązuje wyglądem do wyższych modeli z serii Galaxy, a specyfikacja techniczna Samsunga Galaxy Y również jest niczego sobie podobnie jak i cena. W artykule przyjrzymy się parametrom technicznym oraz powiemy także o zaletach i wadach urządzenia.

 Samsung Galaxy Y – piękna, ale nie bestia

Samsung Galaxy Y wyglądem nawiązuje do swoich starszych barci z serii Galaxy. Po rozpakowaniu telefon oprócz niewielkich wymiarów do złudzenia przypomina model Samsung Galaxy Ace. Telefon został wykonany w całości z plastiku. Spodnia część obudowy okrywająca baterie została pokryta perforowanym plastikiem, co zwiększa „przyczepność” urządzenia w dłoni dzięki temu ryzyko upadku jest znacznie mniejsze. 

Rysunek 1 przedstawia smartfon Samsung Galaxy Y

Na tylnym panelu Samsunga Galaxy Y znajdziemy także głośnik, którego brzmienie można uznać za możliwe do przyjęcia. W kwestii słuchania muzyki „Y” pozostaje daleko w tyle w porównaniu do serii muzycznych innych producentów. Ponadto na tylnej części telefonu znajdziemy także aparat (szczegóły techniczne telefonu zostaną opisane w kolejnym rozdziale tego artykułu). Dodatkowym efektem w Samsungu Galaxy Y jest srebrna ramka wokół urządzenia. Osoby, które wcześniej używały jakiekolwiek telefonu z serii Galaxy nie zwrócą na to szczególnej uwagi gdyż srebrna ramka występuje w każdym telefonie z tej serii. 



Elementem, który odróżnia Samsunga Galaxy Y od innych telefonów z serii Galaxy to przycisk (lekko wklęsły w stosunku do powierzchni) znajdujący się na środku telefonu –Home. W tym modelu producent zastosował kwadrat z zaokrąglonymi rogami, co dobrze komponuje się z resztą urządzenia. Pozostałe przyciski takie jak regulacja głośności znajduje się z lewej strony urządzenia, złącze USB i gniazdo słuchawkowe znajdują się na górnym brzegu telefonu. Mikrofon znajduje się na dolnym brzegu, a uchwyt na smycz ponad przyciskiem regulacji głośności. 

Dodatkowym atutem Samsunga Galaxy Y jest niewielka waga, która wynosi niecałe 100 gramów. Rozmiary telefonu to 104 x 58 x 11,5 mm pozwalające umieścić wewnątrz wyświetlacz TFT o rozmiarze 3 cali. Oczywiście wyświetlany obraz nie jest tak idealny jak ten znany z chociażby Samsunga Galaxy S II czy iPhone’a 4. Jednak „Y” radzi sobie z wyświetlaniem kolorów bardzo dobrze. W końcu nie można się spodziewać wysokiej jakości ekranu AMOLED w telefonie za kilka set złotych. 

Rysunek 2 przedstawia smartfon Samsung Galaxy Y widok z tyłu

Pozostając cały czas w kwestii wyglądu warto dodać, że Samsung Galaxy Y spodoba się głównie osobom młodym, które szukają taniego i modnego telefonu, który funkcjami nie odbiega modeli z wyższej półki. 

Na koniec zostawiliśmy wygląd systemu operacyjnego. W tej kwestii nie ma dużo do opisania. Standardowo Samsung udostępnił klasyczny pulpit z czterema ikonami na samym dole ekranu z możliwością ich zmiany. Podobnie jak w pozostałych smartfonach Galaxy możliwe jest dodawanie nowych pulpitów i widgetów. 

Co się kryje wewnątrz Samsunga Galaxy Y?

Samsung Galaxy Y został wyposażony w podzespoły, które w cenie za jaką możemy kupić ten model są rewelacyjne. Na pierwszy rzut idzie procesor. Producent wyposażył urządzenie w procesor 832 MHz (BCM21552), co zapewnia płynne działanie systemu operacyjnego Google Android 2.3 Gingerbread (czasami zdarzają się małe zacięcia). Dodatkowo użytkownik telefonu otrzymuje do dyspozycji 160 MB pamięci wewnętrznej z 2 GB kartą pamięci w zestawie. Jeśli komuś zabraknie pamięci Samsung Galaxy Y obsługuje karty microSD maksymalnie do 32 GB. 

Wyświetlacz TFT QVGA wyświetla 262 tysiące kolorów umożliwiając tym samym dosyć przyzwoite odwzorowanie kolorów. Rozdzielczość 320x240, która wydaje się być trochę mała jak na tej wielkości wyświetlacz, przy dużych powiększeniach widoczne będą piksele na krawędziach czcionek oraz zaokrąglonych częściach zdjęć i obrazów. Jakość wyświetlacza została chyba dobrana (przynajmniej tak nam się wydaje) do aparatu. Aparat o 2 Mpix wykonuje zdjęcia przeciętnie. Odwzorowanie kolorów jest słabe, a brak lampy błyskowej wyklucza użycie Samsunga Galaxy Y nawet w minimalnie zaciemnionych miejscach i pomieszczeniach. Producent udostępnił do wyboru kilka efektów takich jak automatyczne dostosowanie parametrów, negatyw, brak efektów oraz efekt sepii. I na koniec dodamy, że do dyspozycji zostaje także 2 krotny zoom. 

Z funkcji multimedialnych w Samsungu Galaxy Y pozostały jeszcze możliwości audio oraz video. Telefon radzi sobie z odtwarzaniem takich formatów jak MP3/AAC/AAC+/AMR/AMR-NB i eAAC+. Tak jak wspomnieliśmy na początku wbudowany głośnik nie robi rewelacji jednak po podłączeniu słuchawek lub zewnętrznych głośników jakość dźwięku jest na przyzwoitym poziomie. Słuchawki lub zewnętrzne głośniki można podłączyć przez standardowy wtyk 3,5 mm czyli popularny mini Jack. W kwestii video telefon odtwarza takie formaty jak 3GPP/H.263/H.264 oraz MPEG4. Dodatkowo Samsung Galaxy Y pozwala na użycie strumieniowej transmisji wideo. Urządzenie nagrywa materiały video w formatach CIF/QCIF/QCGA. Podobnie jak ze zdjęciami nagrania video są przeciętne. 

Doszliśmy do ważnego i zarazem najsłabszego elementu w każdym smartfonie – do zasilania. Niewątpliwie bateria o pojemności 1200 mAh godzin nie jest mała jeśli chodzi o pojemność. Jednak nie zapewni ona wytrzymałości jaką mogła się szczycić Nokia E52. Przy zwyczajnym użytkowniku telefonu bateria starczyła na jakieś 3-4 dni. Nic nadzwyczajnego, ale nie ma też tragedii. 

Komunikacja w Samsungu Galaxy Y

Komunikacja w Samsung Galaxy Y jest zdecydowanie lepsza niż elementy opisywane w poprzednim rozdziale. Producent wyposażył „Y” w łączność bezprzewodową Bluetooth w wersji trzeciej, WiFi 802.11 b/g/n, AGPS i WAP 2.0 natomiast kabelkiem podłączymy się do złącza USB 2.0. 

Jakie wrażenia z użytkowania Samsunga Galaxy Y?

Samsung Galaxy Y w pierwszej chwili wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Jednak po kilku dniach używania smartfona pojawiły się pewnie elementy, które nie zasługują na plusy. Jednym z takich elementów jest według naszej opinii głośnik, który nie sygnalizuje zbyt głośno, że ktoś do nas dzwoni. Być może jest to kwestia doboru dzwonka, ale dosyć często zdarzało się, że po przyjściu do biurka były połączenia nieodebrane. Kolejnym punktem w kwestii wytykania minusów jest oprogramowanie. Zdarzało się czasami chwilowe zacięcie systemu. Prawdopodobnie spowodowane jest to niewielką ilością pamięci RAM (podobny problem pojawia się w Samsungu Galaxy Ace). Sporym minusem jest także palcowanie wyświetlacza. 

Oprócz minusów znaleźliśmy także klika plusów. I tak zdecydowanie na plus zasługuje niewielki rozmiar telefonu, który mieści się praktycznie wszędzie. Kolejnym plusem jest dobry głośnik wykorzystywany do rozmów telefonicznych. Rozmowa przebiega bardzo czysto bez żadnych trzasków czy szumów. 

Jeśli chodzi o oprogramowanie to do czynienia mamy z systemem Google Android 2.3. Wersja 2.3 jest na chwilę obecną najwyższą wersją tego systemu operacyjnego na Samsunga Galaxy Y. System spełni wymagania prawie każdego użytkownika tego telefonu w kwestii funkcjonalności. Jeśli komuś zabraknie jakiejś funkcji zawsze można ją pobrać ze sklepu Android Market lub Samsung Apps. 

Samsung Galaxy Y czy warto kupić? - podsumowanie

Samsung Galaxy Y to smartfon o ponadprzeciętnych parametrach w stosunku do ceny. Jednak w trakcie używania zauważalne są pewne braki w wyposażeniu oraz ogólnym działaniu. Jeśli jednak poszukujesz kompromisu między super wypasionymi dwurdzeniowymi smartfonami, a zwykłymi telefonami komórkowymi to Samsung Galaxy Y przypadnie Ci do gustu. Cena telefonu waha się w zależności od źródła między 430 a 600 złotych.