Tajwan, kluczowy gracz w globalnej produkcji półprzewodników, stanął w obliczu jednego z najpotężniejszych trzęsień ziemi w swojej współczesnej historii. Wstrząs o magnitudzie 7,4, który uderzył w wyspę, zainicjował szereg obaw dotyczących przerw w produkcji chipów, które są życiowym źródłem technologicznego sektora regionu.

tsmc 500px min

Mimo że zdarzenie miało potencjalnie katastrofalne implikacje, tamtejsza infrastruktura, zaprojektowana z myślą o takich właśnie kryzysach, wytrzymała próbę. Zdjęcia z Tajwanu ukazują, jak zaawansowane technologicznie i przygotowane do sejsmicznych wstrząsów są tamtejsze budowle; większość z nich odnotowała tylko nieznaczne uszkodzenia w formie przechyleń, bez przypadków całkowitych zawaleń.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na wschodzie wyspy, co dodatkowo osłabiło potencjalny wpływ na przemysł chipów lokalizowany głównie na zachodzie, gdzie znajdują się zakłady takich gigantów jak TSMC. Firma TSMC, lider w produkcji najnowocześniejszych półprzewodników, szybko zareagowała na kryzys. Mimo konieczności ewakuacji pracowników i tymczasowego zatrzymania maszyn, zarządzanie sytuacją awaryjną było efektywne i skoordynowane.

Jak informuje TSMC w przekazanym Bloombergowi oświadczeniu, kluczowe urządzenia produkcyjne, w tym te wykorzystujące zaawansowaną technologię EUV, nie odniosły większych szkód. Dzięki solidnej konstrukcji i nowoczesnym systemom bezpieczeństwa, już po 10 godzinach od trzęsienia ziemi, 70% sprzętu produkcyjnego zostało przywrócone do stanu operacyjnego, a w przypadku najnowszych fabryk odsetek ten wzrósł do ponad 80%.

Tak szybka reakcja pozwoliła na wznowienie produkcji w ciągu zaledwie kilkunastu godzin po trzęsieniu, minimalizując ryzyko długotrwałych przerw w dostawach i potencjalnych zakłóceń na globalnych rynkach półprzewodników. Na chwilę obecną nie ma danych sugerujących, że krótka przerwa w produkcji wpłynie negatywnie na ceny końcowe produktów.

Działania te nie tylko potwierdzają wysoką odporność tajwańskiego sektora technologicznego na naturalne katastrofy, ale również umacniają zaufanie globalnych partnerów do ciągłości i niezawodności dostaw z Tajwanu. Wyspa ponownie udowodniła, że jest w stanie efektywnie zarządzać kryzysami bez znaczącego wpływu na swoje kluczowe sektory przemysłowe.