Klawiatura mechaniczna Zalman ZM-K900M - recenzja

W naszej redakcji pojawiła się tym razem klawiatura mechaniczna firmy Zalman model ZM-K900M. Urządzenie charakteryzuje się prostotą swojej konstrukcji oraz efektami świetlnymi, które można dostosowywać do własnych upodobań. W recenzji znajdziecie informacje o wadach klawiatury, jak i o jej zaletach. Zapraszamy do lektury.

Klawiatura mechaniczna Zalman ZM-K900M - pierwsze wrażenie

Klawiatura przyszła do nas w standardowym opakowaniu dostarczanym przez prawie każdego producenta klawiatur z nieco wyższej półki. Wewnątrz znajdowały się: instrukcja, przejściówka z USB na PS/2 oraz sama klawiatura. Po wypakowaniu klawiatury z opakowania od razu można wyczuć, że jest to ciężka konstrukcja, ale czy solidna?

Klawiatura Zalman ZM-K900M nie posiada żadnej podkładki pod nadgarstki oraz nieregularnych kształtów, które są spotykane w konstrukcjach dla graczy. Na spodzie klawiatury znajdziemy gumowe nóżki, które skutecznie zapobiegają poślizgom, nawet przy mocnych uderzeniach w klawiaturę. Ponadto w jej dolnej części znajduje się specjalne prowadzenie na przewód w przypadku kiedy jest on za długi. Pod prowadzeniem na przewód znajdują się dwie nóżki pozwalające na uniesienie ZM-K900M poziom wyżej.

Klawiatura mechaniczna Zalman ZM-K900M - wady i zalety

Tym razem zaczniemy od wad. Zalman ZM-K900M posiada przewód opleciony tworzywem sztucznym. O ile jest to zaleta to długość przewodu niestety jest krótka. W naszym redakcyjnym biurku musieliśmy przesunąć komputery. Kolejną może nie wadą klawiatury, ale czymś pomiędzy zaletą, a wadą jest brak dedykowanego oprogramowania do zarządzania funkcjami klawiatury. Całe sterowanie ustawieniami odbywa się za pośrednictwem klawiszy funkcyjnych. Sprowadza się to do częstego zaglądania w instrukcję klawiatury, przynajmniej na samym początku, gdyż nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich kombinacji klawiszy.

Pierwszą zaletą, która pojawiła się na samym początku jest bardzo wyraźne i efektowne podświetlenie klawiszy. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy efekt świetlny pojawiający się po wciśnięciu klawisza. Oczywiście można to zupełnie wyłączyć lub też zmienić na inną formę. Ponadto klawiatura Zalman ZM-K900M posiada kilka trybów konfiguracji dostosowanych do najpopularniejszych gier i rodzajów gier na rynku, a mianowicie:

 • Counter Strike
 • FPS
 • LOL
 • DOTA2
 • Starcraft 2
 • MMO
 • MOBA
 • RTS
 • FIFA Online
 • Sudden Attack

Powyższe konfiguracje wybiera się za pomocą wciśnięcia kombinacji klawiszy.

Zalman ZM-K900 to również 13 różnych efektów świetlnych m.in. deszcz, kwiat, choinka itp. Wśród funkcji znajdziemy także możliwość wyboru jakie klawisze mają być podświetlone. Można również całkowicie zrezygnować z podświetlenia klawiszy,  jak i zmniejszyć jego intensywność.

Producent wykorzystuje w klawiaturze technologię Z-engine, która gwarantuje 0,001 sekundy na dotarcie sygnału do komputera. W przypadku graczy grających więcej niż dla zabawy jest to bardzo istotna informacja. Kolejną zaletą jest ciężar ZM-K900M. Klawiatura, dzięki swojej masie nie przesuwa się nawet przy bardzo emocjonującej rozgrywce.

Klawiatura pozwala także na ustawianie makra. Dostępne są trzy różne typy makr:

 • auto makro - funkcja wykonywana jest w tym przypadku cały czas aż do przerwania jej przez użytkownika
 • loop makro - w tym rodzaju pętli użytkownik uruchamia powtarzającą się sekwencję wybranych zagrań
 • timing makro - jest to rozszerzona pętla loop z odstępem czasowym między wykonaniem każdej sekwencji

Zalman ZM-K900 posiada również funkcję wyłączania klawisza Windows. Jak wiadomo w trakcie grania czasami zdarza się nacisnąć ten klawisz i zaprzepaścić aktualny wynik. Ponadto oprogramowanie układowe ZM-K900M umożliwia ustalenie szybkości wypisywania jednego znaku.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość uruchomienia najpopularniejszych przeglądarek internetowych przy wykorzystaniu skrótu klawiszowego.

Na sam koniec zostawiliśmy dosyć istotną wadę, nie samej klawiatury, ale jej składowej. Instrukcja obsługi dostępna na stronie producenta jest w języku angielskim, a jak wiadomo na rynku polskim powinna być sprzedawana w polskiej wersji językowej.

Klawiatura mechaniczna Zalman ZM-K900M - czy warto kupić?

W momencie pisania tej krótkiej recenzji klawiatura kosztowała około 470 złotych. W trakcie naszego miesięcznego korzystania klawiatura sprawowała się bardzo dobrze. Szczególnie odpowiednie są rozmiary. Projekt nie posiada zbędnych elementów ozdobnych, jest to prosta 104 klawiszowa klawiatura mechaniczna, która mimo wymienionych powyżej wad oceniamy bardzo dobrze.

Klawiatura mechaniczna Zalman ZM-K900M - podsumowanie

Na samym końcu chcemy tylko dodać, że klawiatura Zalman ZM-K900M przypadła nam najzwyczajniej w świecie do gustu. Polecamy.

{jcomments on}

Comments powered by CComment